Тулишиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тулишиски јазик
Застапен воСудан
ПодрачјеКардофан
Говорници8.630 (1977)  
Јазично семејство
кадуски јазици
  • западни
    • тулишиски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3tey

Тулишискиот јазик или познат како кунтулишиски јазиккадуски јазик кој се зборува во Судан од околу 8.630 жители. Овој јазик е дел од западната подгрупа на кадуски јазици. Јазикот се пишува со латиница и ги има следните дијалекти: тулиши, камдаски и дар ел кабираски дијалект.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]