Туле (пустина во Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За истоимената пустина во Невада, видете Туле (пустина во Невада).

Пустината Туле ― мала пустина која се наоѓа во југозападна Аризона во близина на границата на САД-Мексико. Се смета дека е дел од регионот на Долноколорадската Долина во Сонорската Пустина. Лежи во правец север-југ источно од планините Кабеза Приета и скоро целосно во воздухопловниот полигон „Бери М. Голдвотер“. Пустината Туле се наоѓа и на северната граница на Гран Дезиерто де Олтар во Сонора, Мексико.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]