Туамотуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Туамотуански
Застапен во Француска Полинезија
Подрачје Туамоту, Тахити
Говорници 8700~  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 pmt

Туамотуанскиот јазик (изворно: Pa’umotu,) е тахитски јазик кој го говорат околу 6700 луѓе во архипелагот Туамоту, како и 2000 луѓе во Тахити.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]