Трунко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во 1924 година на брегот на градот Маргате во Јужна Африка се појавил труп на животно за кое се мисли дека е Трунко. Ниту еден научник никогаш не го прегледал трупот, така да не се знае што тоа всушност било, а до септември 2010 година фотографијата на трупот не била објавена. Некои луѓе изјавиле дека на трупот имало бело крзно, опаш на јастог и дека во трупот немало крв.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Newton, Michael (2009). Hidden Animals: A Field Guide to Batsquatch, Chupacabra, and Other Elusive Creatures. ABC-CLIO/Greenwood. стр. 79–80. ISBN 978-0-313-35906-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]