Тројца насилници (филм од 1956)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тројца насилници (англиски: Three Violent People) - американски филм од 1956 година, во режија на Рудолф Мате , по сценариото на Џејмс Едвард Грант и Леонард Праскинс. Главните улоги ги толкуваат: Чарлтон Хестон, Ен Бакстер и Гилберт Роланд.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

По завршувањето на Граѓанската војна во САД, Колт Сандерс (го игра Хестон), поранешен офицер во конфедерациската армија, се враќа на својот имот во Тексас, но него сакаат да го присвојат корумпираните Харисон и Кејбл, доселеници со политички амбиции. Меѓутоа, Колт е подготвен да се бори за својот имот...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „HRT (пристапено на 7.12.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-12-17. Посетено на 2017-12-16.
  2. „HRT (пристапено на 7.12.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-12-17. Посетено на 2017-12-16.