Тројцата јунаци и Шамаханската царица

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тројцата јунаци и Шамаханската царица е руски долгометражен анимиран филм во продукција од филмските компании Мелница и СТВ. Четвртиот дел од циклусот анимација за епските јунаци.

Цртаниот филм во кој се собираат јунаците од претходните филмови за јунаците, се снима по три години откако се појавил третиот филм од циклусот - „Иљја Муромец и арамијата Славеј“. Премиерата се одржала на 30 декември 2010 година.ТВ-премиерата на цртаниот филм се одржала на 4 ноември 2011 година на Канал еден.

Заплет[уреди | уреди извор]

Со цел да ја врати својата младост, Шамаханската царица го бара изворот на вечна младост. Како што се воспоставило, за да ја постигнете целта, треба да собере стомна од солзите од илјадници убавици и да ги истури на волшебно дрво. Но, царицата не ја сака убавината и затоа одамна потрошила се во своето кралство. Слугата на царицата, гавранот што зборува, предлага да го посети Киев и да се омажи со принцот.

Фасциниран од фотографијата, принцот оди во царството Шамахан, земајќи ја Јулија со себе како водич.

Благородникот на принцот, кој останал на чело, ги повикал јунаците за да може најдобриот јунак на Русија да му помогне во неговото владеење. Но, секој јунак мислел дека е најдобар. Расправајќи се, јунаците заминуваат, а принцот во меѓувреме пристигнува во кралството Шамахан, каде ја среќава царицата. Јулиус се заљубил во нејзиниот коњ. По еден разговор со својата сакана, тој се наоѓал на едно дрво, каде што го слушнал разговорот на враната, која ја замолува царицата да и ја даде кожата на Јулиус по венчавката, а таа се согласила.

Паѓајќи од дрвото, Јулиус, со цел да ја одложи венчавката и објаснил на царицата дека Русите имаат „свои обичаи“. Според нив, младоженецот мора да скокне до прозорецот на врвот на највисоката кула и да ја грабне шамијата од рацете на невестата.Тој се обидувал да го убеди принцот да си замине, велејќи му дека императорот им ја дал оваа задача, но тоа сепак не го спречило принцот. Пред да ја заврши мисијата, Јулиус му напишал писмо на Аљоша Поповиќ со молба да дојде во кралството и да го спаси. Кога дознал за тоа, Аљоша јавнува на Мојсеј и тргнува на пат, но му пречела совеста. Тој одлучува да ги повика останатите јунаци и сега сите биле собрани.

Доаѓајќи до кралството, јунаците виделе дека портите се веќе затворени. Одлучиле да влезат наутро, сите, освен Аљоша, одат да спијат. Во меѓувреме, по тестот, како резултат на кој принцот и Јулиус се во грмушките кај кактусот, принцот одлучил да ја запроси царицата. Во овој момент, Аљоша влегува во палатата преку покривот, каде царицата го маѓепсува и му наредува да се ослободи од останатите јунаци. Откако ги удрил Иљја Муромец и Добриња Никитич со стап, Аљоша ги однел во затворот а потоа ги фрла во јама, по што, по наредба на царицата, скока таму. Следејќи го Аљоша, Јулиус исто така паѓа во јамата каде што се јунаците.

Тие почнуваат да го тепаат Јулиус и едни со други, не гледајќи се во мракот и затоа веруваат дека се борат со своите противници. Кога Аљоша го запалил факелот, се било објаснето. Откако ја уништиле кулата, јунаците ја следат царицата, но таа била веќе на половина пат до Киев. Кога дознала за бегството на јунаците, таа му наредува на гавранот да ги уништи. Создавајќи чудовишта, гавранот прави Добриња да заостанува зад другите.

Борејќи се во битка, Добриња паѓа во бездна поставена од гавранот. После тоа, тој ги сменил патоказите и го испратил Аљоша кон мочуриштето. Иљја, заедно со Бурушка, паѓаат во друга стапица, која исто така ја поставил гавранот. Добриња, наоѓајќи се во непозната земја во која живеат Кинезите, наидува на антички манастир, каде што го напаѓаат монасите - заштитници на манастирот. Тој ги победува нив и игуменот, но игуменот, погоден од новиот стил на борба „за-ши-бу“, го внесува во битка светиот змеј на храмот, за кој се покажува дека е Змејот Горинич. Ликовите од бајката се препознаваат и битката не се случила.

Со помош на Змејот, Добриња лета од Кина. Во меѓувреме, Аљоша Поповиќ излегува од мочуриштето, каде паѓа во дупка, а Јулиус киднапира шумско чудовиште. Пронаоѓајќи ја куќата, Аљоша го победува „нормалното момче“ (како што го нарекувал) и ги спасува Мојсеј и Јулиус, по што заминува со нив. Наскоро Змејот Горинич ги наоѓа и ги зема. Васја, камилата на Добриња Никитич и Бурушка заедно му помагаат на Иљја Муромец да излезе од јамата. Горинич прелетал и го фатил Иљја. Сфаќајќи дека имаат преоптоварување, ги спуштаат Јулиус и Мојсеј.

Во меѓувреме, царицата и принцот веќе пристигнале во Киев, каде се одржувала нивната венчавка. После тоа, царицата започнала да собира убавици и да ги тера да плачат постојано, покажувајќи им слики од нивната возраст во магичното огледало. Сопругите на јунаците пристигнуваат во палатата и оглушувајќи ги чуварите влегуваат во просториите.Но, царицата ги повикала чуварите, кои ги нападнале девојчињата. Љубова го отстранува превезот на царицата, под кој таа го крие лицето. Излегло дека царицата е многу стара и ќелава. Таа им наредила на чуварите да ги однесат Алјонушка, Настасја Филиповна, Љубава и принцот во затвор, но Тихон им помогнал да излезат.

Излегувајќи во полето, Тихон, неговата баба и принцот, како и Алjонушка, Настасја и Љубава се среќаваат со јунаците. Така што царицата не можела да ги маѓепса, гледајќи во нивните очи. Сопругите на јунаците ги врзуваат очите на своите сопрузи и се обидуваат да ги контролираат нивните движења.Тука пристигнуваат трупите на чудовиштата на царицата и започнала битката. Поради завоите, јунаците не гледале ништо и затоа се борелет или едноставно промашувале и се поразени. Но, ослободувајќи ги своите очи, јунаците ги поразуваат чудовиштата.

Во меѓувреме, стомната се полни и царицата бега со неа. Баба и Тихон ја фаќаат во кочијата. Гавранот лета со стомната со солзи. Царицата е заклучена, но гавранот и помага. Наводнувајќи го дрвото со солзи, почнува да ги апсорбира зрелите плодови. Воодушевена од оваа ситуација, и покрај предупредувањето на гавранот да не јаде премногу, царицата се претвора во бебе, а гавранот ја носи во Киев, директно кај принцот. Филмот завршува со весело смеење на една млада девојка, која постепено се претвора во смеа на злобната царица.

На филмот работеле[уреди | уреди извор]

 • Автори на сценарио: Александар Бојарски, Олга Никифорова
 • Режисер на сцената: Сергеј Глезин
 • Дизајнери на сцена: Олег Маркелов, Елена Лаврентиева
 • Композитор: Захар Антонов
 • Главен композитор: Валентин Васенков (користена музика)
 • Уредување на Михаил Чертишев
 • Изведувач на песни: Игор Растерјаев
 • Продуценти: Сергеј Селјанов, Александар Бојарски

Рекламна кампања[уреди | уреди извор]

Во март 2010 година, на Интернет била објавена првата верзија на постерот за цртаните филмови, а во април - нејзината последна верзија [1] . Во јуни 2010 година, бил објавен вториот трејлер за филмот, пародирајќи ја рекламата на играта World of Warcraft [2] .

Датуми на премиера[уреди | уреди извор]

 •  Казахстан — 30 декамври 2010
 •  Русија — 30 декември 2010
 •  Украина — 30 декабря 2010.
 • Белорусија — 10 јануари 2011.
 • Латвија — 16 февруари 2011.
 • Азербејџан — 14 март 2011.
 •  Аргентина — 1 сентября 2011.
 • Полска — 15 ноември 2012.

Компјутерска игра[уреди | уреди извор]

Врз основа на цртаниот филм, истоимената игра била објавена на 24 декември 2010 година,која имала поинаков заплет и своји сцени.

Осврти[уреди | уреди извор]

Александра Лајт во својата рецензија, објавена на мрежното место на издавачката куќа „Нов изглед“, истакнала дека цртаниот филм е „генерално убав и смешен“, додавајќи дека „хуморот, се разбира, не е многу патриотски, но многу е модерен“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Георгиев С. Г. Три богатыря и шамаханская царица. — М.: Эгмонт, 2011. — 80 с. — (Кино-классика). — ISBN 978-5-9539-5758-8. — ISBN 978-5-9539-5757-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „Три богатыря и Шамаханская царица“. Официальный сайт фильма. Архивирано од изворникот на 2015-03-02. Посетено на 2019-06-20.
 • Тројца јунаци и Шамаханската царица на мрежното место на студиото Мелница
 • „Три јунаци и Шамаханската царица“ на мрежното место на СТВ