Прејди на содржината

Тројцата тенори

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тројцата тенори биле популарно трио оперски пејачи во текот на 90-тите и раните 2000-ти, составена од Шпанците Пласидо Доминго и Хосе Карерас и Италијанецот Лучано Павароти. Триото ја започна својата соработка при настап во античките Бањи во Каракала во Рим, Италија, на 7 јули 1990 година, во пресрет на финалето на Светскиот куп на ФИФА 1990 година, гледано од глобална телевизиска публика од околу 800 милиони.[1] Сликата на тројца тенори во свечен вечерен фустан што пеат на концерт на Светско првенство ја воодушеви глобалната публика.[2] Снимката на овој деби концерт стана најпродаваниот класичен албум на сите времиња[3] и доведе до дополнителни настапи и албуми во живо. Тие настапија пред глобалната телевизиска публика на уште три финалиња на Светскиот куп: 1994 година во Лос Анџелес, 1998 година во Париз и 2002 година во Јокохама.[2] Тие, исто така, обиколија и други градови низ светот, обично изведувајќи на стадиони или слични големи арени пред огромна публика.[4][5] Последен пат настапија заедно на арена во Колумбус, Охајо на 28 септември 2003 година.

Репертоарот Три тенори се движеше од опера до Бродвеј до наполитански песни и поп хитови. Песни карактеристични за групата ги вклучуваат: "Никој да не заспие" (Nessun dorma) од операта Турандот на Пучини, обично пеена од Павароти, и баладата „О сонце мое“ (O Sole Mio), која сите три тенори обично ja пееja заедно.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Италијанскиот продуцент Марио Дради, заедно со германскиот продуцент Елмар Крузе и британскиот композитор и продуцент Херберт Чапел,[7] ja осмислија идејата за првиот концерт во 1990 година во Рим. Се одржа за да се соберат пари за фондацијата на Карерас, Меѓународната фондација за леукемија Хосе Карерас. Тоа беше исто така начин неговите пријатели Доминго и Павароти да го пречекаат Карерас повторно во светот на операта, откако помина успешно лекување од леукемија.[8] Трите тенори најпрво настапија на концерт за Светскиот куп на ФИФА во 1990 година . Зубин Мехта диригираше со оркестарот на Маџо Музикале Фиорентино и оркестарот на Театро Дел'Опера ди Рома.[9] Претставата ја воодушеви глобалната публика.[10][11] Филмирана верзија на концертот беше произведена од Херберт Чапел и Жан Карло Бертели за „Дека“ и стана класичен диск со најголема продажба во историјата.[12]

олемиот успех на концертите од 1990 и 1994 година, Тројцата тенори ја отворија светската турнеја на концерти во периодот 1996–1997 година.[13][14][15] Во 1996 година тие настапија на стадионот Касумигаока во Токио, на стадионот Вембли во Лондон, на стадионот Ернст Хапел во Виена, на стадионот Џинови надвор од Њујорк, на стадионот Улеви во Гетеборг, на Олимпискиот стадион во Минхен, на Рајнстадион во Диселдорф и на БЦ Место во Ванкувер на новогодишната ноќ.Потоа тројцата пееја заедно на концертите продуцирани од унгарецот Тибор Рудас и други продуценти, на стадионот Доџер во Лос Анџелес, за да се совпаднат на последниот натпревар на Светското првенство во фудбал 1994,[16] на Полето на Марс под Ајфеловата кула за време на ФИФА во 1998 година Светски куп,[17] и во Јокохама за Светскиот куп на ФИФА 2002 година.[18][19] Скоро 50 000 луѓе присуствуваа на нивниот концерт во 1994 година на стадионот Доџер и го гледаа околу 1,3 милијарди гледачи ширум светот.[20]

Во 1997 година следеа концерти на Мелбурн Крикет Гаунд, на Скајдом во Торонто, на стадионот Про плеер во Мајами и на Камп Ноу во Барселона . Турнејата требаше да заврши во Хјустон со завршен концерт кој на крајот беше откажан поради многу мала продажба на билети.[21][22] Надвор од нивната светска турнеја 1996-1997, Тројцата тенори, исто така, изведоа два добротоворни концерта - еден во родниот град на Павароти, Модена, летото 1997 година и еден во родниот град на Доминго, Мадрид во следните зими - со цел да соберат пари за обнова на Театро Ла Фенице во Венеција и Гран Театр дел Лисеу во Барселона и за фондацијата Кралица Софија.[23]

Втора серија концерти надвор од настаните на Светскиот куп на ФИФА, кои се одржаа повторно во 1999 година, вклучувајќи градови како Токио, Преторија и Детроит[24][25] проследени со Божиќен концерт во Виена во декември истата година. Во 2000 година, тројцата тенори повторно патуваа во живо во Сан Хосе, Калифорнија, Лас Вегас, Вашингтон, Кливленд и Саун Пауло. Сепак, продукцијата мораше да откаже два планирани концерта за оваа турнеја; еден во Хамбург на 16 јуни поради потешкотии во наоѓање соодветен оркестар и диригент, и друг во Олбани, Њујорк на 22 јули поради лошата продажба на билети. Подоцниот беше заменет со бразилскиот концерт во Саун Пауло.[26][27][28] Уште еден концерт во корист беше даден од тројцата тенори во декември 2000 година во Чикаго за да се донира фондацијата за СИДА од Чикаго.[29] Во 2001 година беа одржани уште два концерта во Азија: еден во Сеул и еден во Пекинг во ѕидовите на Забранетиот град.[30] Конечно во 2003 година тие настапија во Бат во Ројал Крисент[31] а подоцна во септември истата година го одржаа својот последен концерт на Три тенори, што се одржа во Центарот Шотенштајн во Колумбус, Охајо.[32] Концертот за средба на Три тенори требаше да се одржи на 4 јуни 2005 година во Парке Фондидора во Монтереј, Мексико, но поради здравствените проблеми на Павароти, тој беше заменет со мексиканскиот поп-пејач Алехандро Фернандес.[33]

Снимки[уреди | уреди извор]

Концертите имаа огромен комерцијален успех,[34] и беа придружени со низа најпродавани снимки, вклучувајќи ги и оригиналните Карерас-Доминго-Павароти во Концерт, последователно издадени како Три тенори во концерт (кој го држи Гинисовиот рекорд за најпродаван албум на класична музика),[3] Трите тенори во концерт 1994 година, Трите тенори: Париз 1998 година, Трите тенори Божиќ и Најдоброто од трите тенори. Зубин Мехта ги водеше настапите во 1990 и 1994 година. Парискиот концерт го диригираше Џејмс Левин.[35]

Карерас и Доминго се појавија заедно на низа други албуми, вклучувајќи ги Гала Лирица (со разни други уметници),[36] Божиќ во Виена (со Дијана Рос),[37] и Божиќ во Москва (со Сисел Киркјеби).[38]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Авторски права[уреди | уреди извор]

За нивниот првичен настап заедно во Рим во 1990 година, Карерас, Доминго и Павароти се согласија да прифатат релативно мали паушални такси за правата на снимање на нивниот концерт, кои потоа ги донираа во добротворни цели. Нивниот албум неочекувано оствари милиони профити за „Дека рекордс“, предизвикувајќи одредено незадоволство од страна на тенорите кои официјално не добија никакви плаќања за хонорари. Како што објавија во печатот, Доминго се сомневаше дека дискографската куќа му платила на Павароти на страна, со цел да ја задржи содржината на еден од нивните најдобри договорени уметници.[20][39] Павароти го негираше ова, инсистирајќи: „Ништо не добивме“. Години подоцна неговиот поранешен агент и менаџер Херберт Бреслин напиша дека Павароти навистина тајно добил 1,5 милиони долари што другите двајца тенори, кои не биле во договор со Дека, не ги добиле.[40] За следните концерти и снимки, пејачите беа многу повнимателни во обезбедувањето финансиски поволни договорни услови за себе.[41]

Критика[уреди | уреди извор]

Феноменот „Тројцата тенори“ беше поздравен од многумина за воведување опера пред пошироката публика, но некои оперски пуристи им замерија. Доминго им одговори на критичарите во интервју во 1998 година: „Пуританците, тие велат дека ова не е опера. Секако дека не е опера, не се преправа дека е опера. Тоа е концерт на кој пееме некоја опера, пееме неколку песни, зарзуела, а потоа правиме мешавина од песни... Ние многу почитуваме кога луѓето го критикуваат. Тоа е во ред. Тие не треба да доаѓаат... Но, тие треба да ги остават луѓето што доаѓаат и се среќни“.[42]

Други критичари, како што е Мартин Бернхајмер, се жалеа дека тенорите изведувале за прекумерна финансиска награда, наместо уметност.[43] На нивната прва светска турнеја, секој тенор добиваше околу еден милион долари по концерт - невидени за класичните музичари.[20] Во заедничко интервју со неговите колеги, Павароти одговори на поплаките за нивните приходи: „Ние ги правиме парите што ги заслужуваме. Не принудуваме некој да ни плати“. Доминго додаде за светот на операта: „За 25 дена давам 17 претстави. Прашајте ме колку добивам за тоа... За 30 години го дававме со крв најдоброто од нашите животи и кариери. Мислите дека не заслужуваме пари?“ Карерас, од своја страна, истакна колку малку заработиле во споредба со многу спортисти, поп-пејачи и филмски везди.

Правни прашања[уреди | уреди извор]

Успехот на тројцата тенори доведе до антимонополска акција на американската Федерална комисија за трговија против браќата Ворнер и Вивенди универзал. Откриено е дека тие заговарале да не ги рекламираат или намалуваат албумите на римскиот концерт (издаден од „ПолиГрам“, подоцна преземен од Вивенди) и на концертот во Лос Анџелес (објавен од „Ворнер Брос“) со цел да се заштити продажбата на заеднички објавениот албум на концертот во Париз во 1998 година.[44]

Тројцата тенори, исто така, наидоа на проблеми со германската влада. Во 1999 година, двајца од тројцата пејачи платија необјавена казна на германската влада како дел од вонсудското спогодување за затајување данок.[45] Покрај тоа, германската влада ги обвини тенорите дека должат големи заостанати даноци. Нивниот организатор и промотор на концерти, Матијас Хофман, кој во тоа време беше одговорен за нивните даноци, беше осуден на затворска казна за неговата улога во наводното затајување данок.[46]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Низ епизодата во СајнфелдКуклата“, Хосе Карерас постојано се нарекува „другото момче“, додека имињата на Доминго и Павароти лесно се потсетуваат.[47]
 • Во епизодата на СимпсоновиХомер од Севиља“, Хомер станува оперска ѕвезда и го советува Пласидо Доминго.[48]
 • Цртаниот филм „Аниманијакс“ „Тројцата тенори и ти сте надвор“ го претставуваше триото на стадионот „Доџер“.[49]
 • Канадската серија комедија со скици Кралската канадска воздушна фарса ги пародираше Трите тенори во скица.[50]
 • Во епизодата Фрејзер „Совршен човек“, Фрејзер се обидува да го импресионира д-р Клинт Вебер повикувајќи се на старо пријателство што го имал со Карерас, но се вратило како резултат кога Клинт открил дека Карерас е неговиот кум.[51]
 • Во оригиналната јапонска верзија на аниме серијата Ју-Ги-О! 5D е главната антагонисти, тројцата цареви од Илиастер, се нарекуваат Пласидо, Лучано и Хосе како референца на Тројцата тенори.
 • Триото беше претставено на анимираното шоу на МТВ „Натпревар до смрт на познатите личности“ (Celebrity Deathmatch), на мечот против The Three Stooges.[52]
 • Во епизодата „ Пријатели“ 4-та сезона „Оној со валканиот ден на Џои“, на нејзиниот шеф, Рејчел и дава билети за опера, кој со возбуда забележува дека претставата има „двајца од тројцата тенори“.[53]

Список на концерти[уреди | уреди извор]

List of The Three Tenors concerts
Nr. City, Country Venue Event Conductor Date
1 Рим, Италија Бањи во Каракала 1990 FIFA World Cup Зубин Мехта 7 јули 1990
2 Монте Карло, Монако Опера во Монте Карло Хуманитарен концерт 9 јуни 1994
3 Лос Анџелес, ОН Доџер Стадион 1994 FIFA World Cup 16 јули 1994
4 Токио, Јапонија Национален Стадион Светска Турнеја Џејмс Левин 29 јуни 1996
5 Лондон, Обединето Кралство Вембли Стадион 6 јули 1996
6 Виена, Австрија Ернест Хапел Стадион 13 јули 1996
7 Источен Радерфорд, ОН Џинови Стадиум 20 јули 1996
8 Гетеборг, Шведска Улеви Стадион 26 јули 1996
9 Минхен, Германија Олимпија Стадион 3 август 1996
10 Диселдорф, Германија Рајн Стадион 24 август 1996
11 Ванкувер, Канада БЦ Плејс 31 декември 1996
12 Торонто, Канада SkyDome 4 јануари 1997
13 Мелбурн, Австралија Мелбурн Крикет Граунд Марко Армилато 1 март 1997
14 Мајами, ОН Про Плеер Стадион Џејмс Левин 8 март 1997
15 Модена, Италија Алберто Брагилиа Стадион Хуманитарен концерт 17 јуни 1997
16 Барселона, Шпанија Камп ноу Светска Турнеја 13 јули 1997
17 Мадрид, Шпанија Театар Реал Хуманитарен концерт Марко Армилато 8 јануари 1998
18 Париз, Франција Поле на Марс 1998 FIFA World Cup Џејмс Левин 10 јули 1998
19 Токио, Јапонија Токио Доум Светска Турнеја 9 јануари 1999
20 Преторија, Јужна Африка Јунион Билдингс Марко Армилато 18 април 1999
21 Детроит, ОН Стадион Тигар Џејмс Левин 17 July 1999
22 Виена, Австрија Концерт Куќа Новогодишен концерт Стивен Меркурио 23 декември 1999
23 Сан Хосе (Калифорнија), ОН Сан Хосе Арена Светска Арена Марко Армилато 29 декември 1999
24 Лас Вегас, ОН Мандалај Беј Центар за Настани 22 април 2000
25 Вашингтон, ОН МЦИ Центар Џејмс Левин 7 мај 2000
26 Кливленд, ОН Браунс Стадион Марко Армилато 25 јуни 2000
27 Саун Пауло, Бразил Морумби Стадион 22 јули 2000
28 Чикаго, ОН Обединет Центар Хуманитарен концерт Јанош Ет 17 декември 2000
29 Сеул, Јужна Кореја Олимписки Стадион Јасмил Светска Турнеја 22 June 2001
30 Пекинг, Кина Забранет Град 23 јуни 2001
31 Јокохама, Јапонија Арена Јокохама 2002 FIFA World Cup 27 јуни 2002
32 Сент Пол (Минесота), ОН Ексел Енерџи Центар Светска Турнеја 16 декември 2002
33 Бат, Обединето Кралство Ројал Крисент 7 август 2003
34 Колумбус, ОН Шотенштајн Центар 28 септември 2003

Албуми во концерт во живо[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Диригент,</br> Ансамбл,</br> Информации за перформанси
Сертификати
Карерас Доминго Павароти во Концерт Зубин Мехта</br> Оркестар Маџо Музикале Фиорентино</br> Оркестар дел Театро Општински ди Роми</br> (7 јули 1990 година, Терме ди Каракала, Рим)
САД: 3 × платина</br> Велика Британија: 5 × платина</br> МОANЕ: 3 × платина</br> ГЕР: Платина</br> АВТ: 2 × платина</br> МЕКС: Злато</br> БРА: 2 × платина
Тројцата тенори во концерт 1994 година
 • Објавено: 1994 година
 • Етикета: Атлантик / ВЕА / МВ
 • 2 номинации за Греми
 • Награда за грамофон
Зубин Мехта</br> Филхармониски оркестар во Лос Анџелес</br> (16.08.1994, стадион Доџер, Лос Анџелес)
САД: Платина</br> Велика Британија: 2 × платина</br> МОANЕ: 2 × платина</br> ГЕР: 3 × злато</br> CHE: Платина</br> ФРА: Платина</br> AUT: 2 × платина
Трите тенори: Париз 1998 година
 • Објавено: 1998 година
 • Етикета: Atlantic / Wea
Jamesејмс Левин</br> (10 јули 1998 година, Ајфелова кула, Париз)
САД: злато</br> Велика Британија: Сребрена</br> ФРА: Злато</br> АВТ: Злато</br> CHE: Злато
Божиќните 3 тенори
 • Објавен: 2000 година
 • Етикета: Sony (SK 89131)
Стивен Меркурио</br> Симфониски оркестар во Виена</br> (23 декември 1999 година, Виена)
САД: злато</br> Велика Британија: Сребрена</br> ГЕР: Злато

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наслов Детали за албумот Диригент,</br> Ансамбл,</br> Информации за перформанси
Сертификати
Карерас Доминго Павароти во Концерт
 • Издадено: 1990 година
 • Формат: VHS / DVD
Зубин Мехта</br> Оркестар Маџо Музикале Фиорентино</br> Оркестар дел Театро Општински ди Роми</br> (7 август 1990 година, Терме ди Каракала, Рим)
САД: 5 × платина</br> МОANЕ: 4 × платина</br> ГЕР: Платина
Тројцата тенори во концерт 1994 година
 • Објавено: 1994 година
 • Етикета: Музичка Ворнер
 • Формат: VHS / DVD
Зубин Мехта</br> Филхармониски оркестар во Лос Анџелес</br> (16.08.1994, стадион Доџер, Лос Анџелес)
САД: 5 × платина</br> Велика Британија: 2 × платина
Визијата: Изработка на „Тројцата тенори во концерт“
 • Објавено: 1995 година
 • Етикета: Warner Music (VHS) / Kultur (ДВД)
 • Формат: VHS / DVD (како дополнителна опција)
Трите тенори: Париз 1998 година
 • Објавено: 1998 година
 • Етикета: Универзална музика / Дека
 • Формат: VHS / DVD
Jamesејмс Левин</br> (10 јули 1998 година, Ајфелова кула, Париз)
САД: злато</br> Велика Британија: Злато</br> ФРА: Платина
Божиќните 3 тенори
 • Објавен: 2000 година
 • Формат: VHS / DVD
Стивен Меркурио</br> Симфониски оркестар во Виена</br> (23 декември 1999 година, Виена)

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „The Original Three Tenors in Concert“. Classic FM.
 2. 2,0 2,1 The Music Industry Handbook. Routledge. 2016. стр. 219.
 3. 3,0 3,1 Gareth Malone (2011). Music for the People: The Pleasures and Pitfalls of Classical Music. HarperCollins Publishers. стр. 34–. ISBN 978-0-00-739618-4. Посетено на 30 July 2013. The association with football must have helped it, but achieving a Guinness world record for best-selling classical music with the Three Tenors in Concert CD shows that a great tune, well sung, has mass appeal even if it is classical.
 4. Noel Hynd (2009). The Prodigy: Author's Revised Edition. Damnation Books. стр. 244–. ISBN 978-1-61572-022-4. Посетено на 30 July 2013.
 5. Orient-express Magazine. Venice Simplon-Orient-Express Limited. 1996. стр. 32. Посетено на 30 July 2013. The Three Tenors' tour begins on June 29 at the Kasumigaoka National Stadium in Tokyo, then on July 6, it is Wembley Stadium in London, scene of Pavarotti's solo triumph a decade ago. Vienna Prater Stadium follows on July 1 3, the New ...
 6. Dan Fox (2002). Mandolin Gold: 100+ of the Most Popular Selections Arranged for Mandolin. Alfred Music Publishing. стр. 40–. ISBN 978-1-4574-1716-0. Посетено на 30 July 2013. No, the name of this piece is not "O Solo Mio."The correct title means "Oh, my sun." The Three Tenors always got ecstatic cheers when they sang this famous Italian song, and as "It's Now Or Never", the song was a hit for Elvis ...
 7. The 3 Tenors - The Birth of a Legend
 8. Leon Żurawicki (2010). Neuromarketing: Exploring the Brain of the Consumer. Springer. стр. 209–. ISBN 978-3-540-77829-5. Посетено на 30 July 2013. Such was the case of the Three Tenors. When Luciano Pavarotti and Plácido Domingo thought of welcoming their leukemia surviving friend and operatic rival – José Carreras – they came up with the idea of a huge ...
 9. David B. Knight (2006). Landscapes in Music: Space, Place, And Time in the World's Great Music. Rowman & Littlefield. стр. 193–. ISBN 978-0-7425-4116-0. Посетено на 30 July 2013. Luciano Pavorotti, Plácido Domingo, and José Carreras or, as they are popularly called, the "Three Tenors", attracted worldwide attention during the 1990 World Cup when six thousand people filled the Roman Baths of Caracalla ...
 10. The Music Industry Handbook. Routledge. 2016. стр. 219.
 11. „A riot of colour, emotion and memories: the World Cup stands alone in the field of sport“. The Independent. Посетено на 20 August 2018.
 12. Norman Lebrecht: Slipped Disc
 13. Tim Smith (February 1997). 3 Tenors Ticket Sales Not Bringing Down The House. SunSentinel. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 26 August 2013.
 14. Sue Leeman (October 1995). Three Tenors return, Five-city tour includes stop in U.S. The Free Lance-Star. Посетено на 26 August 2013.
 15. Ralph Blumenthal (1996). The Three Tenors Juggernaut. The New York Times. Посетено на 26 August 2013.
 16. Emmis Communications (2000). Orange Coast Magazine. Emmis Communications. стр. 46–. ISSN 0279-0483. Посетено на 30 July 2013.
 17. Hugh Dauncey; Geoff Hare (1999). France and the 1998 World Cup: The National Impact of a World Sporting Event. Frank Cass. стр. 194–. ISBN 978-0-7146-4887-3. Посетено на 30 July 2013. Accompanied by the Orchestre de Paris, Carreras, Domingo and Pavarotti were heard by an estimated 150,000 ... music, synthetic image and laser concert on the Champs-de- Mars in front of a rather bigger audience than the three tenors had ...
 18. Peter Wynter Bee (2007). People of the Day 2. People of the Day Limited. стр. 47–. ISBN 978-0-9548110-1-3. Посетено на 30 July 2013.
 19. Three Tenors in Traditional World Cup Performance. Los Angeles Times. 2002. Посетено на 27 August 2013.
 20. 20,0 20,1 20,2 Blumenthal, Ralph (24 March 1996). „The Three Tenors Juggernaut“. The New York Times. Посетено на 1 August 2015.
 21. Three Tenors, video artist and Vienna in the news. Desert News. December 1996. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 26 August 2013.
 22. „Astrodome owners are suing Three tenors promoters“. Boca Raton News. 23 December 1997. стр. 16. Посетено на 26 August 2013.
 23. Three Tenors To Perform Benefit Concert For King Juan Carlos' 60th Birthday. PRNewswire. December 1997. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 17 September 2013.
 24. Ford Motor Company Brings Three Tenors to Detroit in July. PRNewswire. January 1999. Посетено на 26 August 2013.
 25. „How sweet the sound of three tenors“. The Baltimore Sun. July 1999. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 26 August 2013.
 26. Natasha Emmons (17 April 2000). Three Tenors on the Road Again; Trio To Make. Live Webcast Debut.(Brief Article). Amusement Business. Архивирано од изворникот на 9 March 2016. Посетено на 28 August 2013.
 27. The Three Tenors concert in Hamburg has been canceled. pollstar.com. 5 July 2000. Архивирано од изворникот на 2017-01-03. Посетено на 3 August 2015.
 28. Three Tenors To Perform South American Concert Debut. Brazilian show replaces Albany, N.Y., date that was canceled because of poor ticket sales. MTV News. June 2000. Посетено на 26 August 2013.
 29. Mattalia Glendy (21 December 2000). Three Tenors Concert on Cold Night Helps Aids Foundation. Chicago Tribune. Посетено на 28 August 2013.
 30. The Three Tenors in Seoul. Meyer Sound. June 2001. Архивирано од изворникот на 4 November 2013. Посетено на 26 August 2013.
 31. Three Tenors take Bath. CNN.com. August 2003. Посетено на 26 August 2013.
 32. „Three Tenors, Pavarotti, Carreras and Domingo postpone show“. Ocala Star-Banner. 5 December 2002. стр. 17. Посетено на 16 January 2014.
 33. Tim Page (December 2005). Domingo Sees Little Chance For a Three Tenors Reunion. The Washington Post. Посетено на 16 January 2014.
 34. Al Lieberman; Patricia Esgate (2002). The Entertainment Marketing Revolution: Bringing the Moguls, the Media, and the Magic to the World. FT Press. стр. 213–. ISBN 978-0-13-029350-3. Посетено на 30 July 2013. On occasion, each of the three would accompany a popular singing star on a CD, such as the collaboration of John Denver and Plácido Domingo. But these ... in front of a world-class orchestra led by a star conductor like James Levine or Zubin Mehta that "The Three Tenors" were born. ... Performances in Athens, Paris, and New York resulted in platinum CD sales, gold VHS sales, licensing fees for HBO ...
 35. Graham Betts (2005). Complete UK Hit Albums 1956-2005. HarperCollins UK. стр. 121. ISBN 978-0-00-720532-5. Посетено на 30 July 2013.
 36. „Gala Lirica“. Amazon.
 37. „Christmas In Vienna“. Amazon.
 38. „Christmas In Moscow“. Amazon.
 39. Breslin, Herbert (2004). The King & I. Doubleday. стр. 216–18. ISBN 0-385-50972-3.
 40. Breslin 2004, p. 218.
 41. Breslin 2004, pp. 218–22.
 42. Sweeting, Adam (14 August 1998). „A crisp tenor“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 10 November 2005. Посетено на 1 August 2015.
 43. Ng, David (16 July 2014). „A look back at the Three Tenors concert at Dodger Stadium“. Los Angeles Times. Посетено на 1 August 2015. One of the most popular and lucrative franchises in classical-music history, the Three Tenors was a cultural phenomenon, inspiring adoration among fans and disdain from music purists who regarded the enterprise as a shameless money grab... In the article, [music critic Martin Bernheimer] criticized the promotional hype surrounding the event and accused the tenors of trivializing their art form.
 44. „Price-Fixing Charges Upheld“. Los Angeles Times. 29 July 2003.
 45. Alan Riding (1 September 1999). „2 of 3 Tenors Pay to Settle Tax Dispute In Germany“. New York Times.
 46. Breslin 2004, pp. 224s–25s
 47. „The Doll“. SeinfeldScripts.com.
 48. John Birge (27 September 2007). „The Homer of Seville, or, Placido Domingo of The Simpsons“. Classical MPR.
 49. „Steven Spielberg Presents: Animaniacs, Seasons 1–4, Episode 71“. Google Play Movies.
 50. „Royal Canadian Air Farce Season 2 Episode 4“. TV.com. Архивирано од изворникот на 2020-07-08. Посетено на 2020-10-04.
 51. „[5.17]The Perfect Guy“. KACL780.net – The Frasier Archives.
 52. Jeff Lenburg; Joan Howard Maurer; Greg Lenburg (2012). The Three Stooges Scrapbook. Chicago Review Press. стр. 245. ISBN 9781613740859.
 53. „Old Friends Season 4 E14“, Baidu