Тројно-негативен рак на дојка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тројно-негативен рак на дојка претставува форма на карцином кај којашто недостасува експресија на гените за естрогенски рецептор (ER), прогестеронски рецептор (PR) and HER2/neu.[1] Ова го прави потежок за третман бидејќи повеќето стратегии за третман вклучуваат таргетирање на еден од овие три рецептори, па тројно-негативните карциноми бараат комбинирана терапија.

Овој тип има тенденција да биде поагресивен во споредба со другите типови на рак на дојка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Foulkes, William D., Ian E. Smith, and Jorge S. Reis-Filho. "Triple-negative breast cancer.New England Journal of Medicine 363.20 (2010): 1938-1948.