Трновски синод (1211)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трновскиот Синод - собор на Бугарската црква, во тоа време во заедница со Рим, одржан во Велико Трново во 1211 година. Царот Борил го свикал за да го осуди богомилството. Одлуките на синодот биле вклучени во документот, сега познат како „Борилов синодик“.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fine 1994.
  2. Madgearu 2017.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Предлошка:The Late Medieval Balkans
  • Madgearu, Alexandru (2017). The Asanids: The Political and Military History of the Second Bulgarian Empire, 1185–1280. Brill Publishers. ISBN 978-9-004-32501-2.CS1-одржување: ref=harv (link)