Прејди на содржината

Трнички манастир

Координати: 41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Трнички манастир
Манастирската црква
Информации
Целосно имеТрнички манастир
Други имињаМанастир „Св. Никола“
Манастир на:МПЦ - ОА
Основан2012
Посветен наСвети Никола
ЕпархијаТетовско-гостиварска
ЦрквиЦрква „Св. Никола“
Личности
Место
МестоТрница, Општина Маврово и Ростуше Македонија Македонија
Координати41°42′35″N 20°41′12.3″E / 41.70972° СГШ; 20.686750° ИГД / 41.70972; 20.686750
Видливи остатоцицрква
Отворен за јавностада
Други информации(Мавровска парохија)

Трнички манастирманастир во историското село Трница, во западниот дел на Македонија, на падините на планината Кораб. Посветен е на Свети Никола Летен.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот е основан со изградбата на манастирската црква којашто започнала во 1995 година и завршила во 2012 година, а била осветена на 20 мај 2012 година.[1] Патронот се прославува на 22 мај, денот на Свети Никола Летен.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегува само манастирската црква.

Црква „Св. Никола“[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида во задниот дел. Таа се состои од два дела, од кои едниот го опфаќа просторот пред влезот во објектот, а другиот главниот простор на црквата.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена црквата во Трница“. Дневник. 20 мај 2012, 16:41. Архивирано од изворникот на 2012-05-21. Посетено на 21 мај 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)