Трнаниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Трнаник)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трнаниќ
Трнаниќ is located in Македонија
Трнаниќ
Местоположба на Трнаниќ во Македонија
Координати 41°30′6″N 20°29′26″E / 41.50167° N; 20.49056° E / 41.50167; 20.49056Координати: 41°30′6″N 20°29′26″E / 41.50167° N; 20.49056° E / 41.50167; 20.49056
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 561 м
Трнаниќ на општинската карта
Трнаниќ во Општина Дебар.svg

Атарот на Трнаниќ во рамките на општината

Трнаниќ — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Горен Дебар во Западна Македонија. Селото е во Дебарското Поле.

Историja[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Селото е раселено по 1971 година кога броело 45 жители, од кои 36 Албанци и 9 Македонци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]