Три Хил (прва сезона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Три Хил прва сезона
One Tree Hill - Season 1 - DVD.JPG
DVD-то од првата сезона
Земја на потекло САД САД
Телевизија The WB
Прикажување 23 септември, 2003 – 11 мај, 2004
Број на епизоди 22
DVD издание Прв регион: 25 јануари, 2005[1]
Втор регион: 5 септември, 2005[2]
Четврти регион: 1 февруари, 2006[3]
Следна сезона Втора сезона

Првата сезона од Три Хил, американска телевизиска серија, започна на 23 септември, 2003 на The WB. Сезоната заврши на 11 мај, 2004, со целосно прикажани 22 епизоди.
Епизоди[уреди | уреди извор]

Наслов Сценарист(и) Режисер Емитување во САД Емитување во РМ Епизода
Пилот Марк Швон Брајан Гордон 23 септември, 2003 21 декември, 20081 1
Покрај љубовта кон обрачите, се чини дека Лукас и Нејтан се две млади момчиња кои не ги поврзува ништо освен мрачната тајна дека имаат ист татко. Нејтан е ѕвезда на училишниот кошаркарски тим и локален херој, додека Лукас е единствено дете на самохрана мајка која работи. Животите на младите момчиња ќе се судрат кога по игра на судбината Лукас ќе влезе во тимот на Нејтан, со ова тие започнуваат да се натпреваруваат, но сега тие нема да се борат само на теренот туку ќе се борат и за срцето на Пејтон Сојер, прекрасната русокоса девојка на Нејтан.
Местата до кои почна највеќе да се плашиш Марк Швон Брајан Гордон 30 септември, 2003 28 декември, 2008 2
Лукас не успева во првата игра и решава да се откаже од тимот. Разликата помеѓу Нејтан и Пејтон станува се поголема откако Пејтон се заморува гледајќи како Нејтан го задева Лукас. Кит ја убедува Карен да се соочи со своите чувства кон Ден откако нема да сака да оди на првиот натпревар на Лукас и да го подржи. Лукас ќе дознае за уметничките таленти на Пејтон.
Дали си вистинит? Џенифер Сесил Мајкл Гросмен 7 октомври, 2003 4 јануари, 2009 3
Незадоволен од популарноста на Лукас, Нејтан ја бара неговата слаба точка и ја наоѓа во Хејли Џејмс - најдобрата пријателка на Лукас. Откако го тера тимот да го презираат Лукас, бара помош за домашната од Хејли и се обидува да се спријатели со неа, покрај се ништо не би го повредило Лукас повеќе од гледајќи ја неговата најдобра другарка со неговиот најголем ривал. Брук почнувa да развива чувства кон Лукас. Карен мора да се соочи со не толку пријатни работи од минатото. Пеjтон е бесна кога ќе дознае дека Лукас испратил некои од нејзините цртежи во локален весник.
Судир во тебе Марк Пери Дејвид Карсон 14 октомври, 2003 11 јануари, 2009 4
Хејли не е сигурна дали Лукас треба да оди на забавата на плажата по барање на Нејтан. Кога Лукас ќе го види богатството кое му било скратено, конечно ќе ја конфронтира мајка му за тоа зошто дозволила Ден да ги игнорира. Мајката на Нејтан бара совет од Карен, а врската на Пејтон и Нејтан почнува да се распаѓа.
Сето тоа кое неможеш да го оставиш зад себе
позната и како „Каде јас запрев а ти продолжи“
Ен Хамилтон и Марк Швон Дејвид Карсон 21 октомври, 2003 18 јануари, 2009 5
Лукас бара од Кит да игра со него во кошаркарскиот натпревар „Татковци и синови“ и сфаќа дека Кит е подобар татко од Ден бидејќи Ден јавно ќе го понижи на Нејтан на теренот. Пејтон ја одбива понудата на Нејтан да се смират. Хејли продолжува да му биде тутор на Нејтан и тоа му пречи на Лукас.
Секоја ноќ е различна приказна Мајк Кели Џејсон Мур 28 октомври, 2003 6
Живот во стаклена куќа Мајк Кели Роберт Данкан Мекнејл 4 ноември, 2003 7
Потрагата по нешто повеќе Џенифер Сесил Џон Т. Кречмер 11 ноември, 2003 8
Со истегнати рамења Марк Швон Биан Гордан 18 ноември, 2003 9
Мораш да одиш таму за да се вратиш Мајк Кели Кит Семплс 20 јануари, 2004 10
Годините за живеење Марк Пери Томас Џ. Рајт 27 јануари, 2004 11
Интензивен курс за примерно однесување Џесика Квелер Сенди Смолар 3 февруари, 2004 12
Одмор за момент Марк Швон Џон Беринг 10 февруари, 2004 13
Јас ќе верувам Џенифер Сесил Грег Пранџ 17 февруари, 2004 14
Одеднаш сè се промени Марк Пери Дејвид Карсон 24 февруари, 2004 15
Првиот рез е најдлабок Мајк Кели Роберт Данкан Мекнејл 2 март, 2004 16
Дух во ноќта Теренс Колај Дјуејн Клатк 6 април, 2004 17
Да посакаш невозможни нешта Марк Швон Били Диксон 13 април, 2004 18
Како може да бидеш сигурен? Керин Ашер Томас Џ. Рајт 20 април, 2004 19
Што е и што никогаш не треба да е Едвејд Кастејс и Адам Хоровиц Пери Ленг 27 април, 2004 20
Збогувачката песна Џенифер Сесил и Марк Пери Дејвид Карсон 4 мај, 2004 21
Играта која не игра Марк Швон Грег Пранџ 11 мај, 2004 22


Референции[уреди | уреди извор]