Трицикличен антидепресив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хемиската структура на прототипскиот и првиот трицикличен антидепресив на пазарот, имипрамин. Можат да се забележат трите прстени.

Трицикличните антидепресиви (ТЦА) се хемиски соединенија кои во прв ред се користат како антидепресиви. ТЦА првпат биле откриени во раните 1950-ти и пласирани на пазарот подоцна во истата деценија.[1] Наречени се според нивната хемиска структура, која содржи три прстени на атоми. Тетрациклични антидепресиви (ТеЦА), се сродна група на антидепресивни соединенија, кои содржат четири прстени на атоми.

Наводи[уреди | уреди извор]