Трихуријаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трихуријаза
Trichuriasis lifecycle.jpg
Life cycle of Trichuris trichiura.
Класификација и надворешни извори
Специјалностзаразна болест[*]
МКБ-10B79
МКБ-9127.3
DiseasesDB31146
MedlinePlus001364
MeSHD014257
Esculaap4.svg    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).Трихуријаза, позната и како инфекција од нематодни црви, е инфекција предизвикана од паразитски црв Trichuris trichiura (нематоден паразитски црв).[1] Ако инфекцијата е предизвикана од неколку црви, тогаш нема никакви симптоми.[2] Оние кои се инфицирани со многу црви, можно е да имаат стомачна болка, замор и дијареја.[2] Понекогаш дијарејата содржи крв.[2] Инфекциите кај децата може да предизвикаат слаб интелектуален и физички развој.[2] Може да дојде до ниски граници на црвени крвни клетки поради загубата на крв.[1]

Причинители[уреди | уреди извор]

Болеста најчесто се шири кога луѓето јадат храна или пијат вода во која има јајца од овие црви.[2] Ова може да настане кога загадениот зеленчук не е убаво исчистен или приготвен.[2] Овие јајца често се во почвата на места каде луѓето вршат физиолошка потреба во природа и каде необработениот човечки измет се користи каковештачко ѓубриво.[1] Овие јајца потекнуваат од изметот на инфицираните луѓе.[2] Децата кои играат со ваквата почва и ги ставаат рацете во уста, лесно може да се инфицираат.[2] Црвите живеат во дебелото црево и се долги четири сантиметри.[1] Нематодниот, паразитски црв се дијагностицира со гледање на јајцата кога се испитува столицата под микроскоп.[3] Јајцата имаат форма на цилиндар.[4]

Превенција и лекување[уреди | уреди извор]

Превенцијата се прави со правилно приготвување на храната и миење на рацете пред да започнете со готвење.[5] Другите мерки вклучуваат подобрен пристап до канализација како што е употребата на функционални и чисти тоалети,[5] како и пристап до чиста вода.[6] На места од светот каде што инфекциите се појавуваат, многу често цели групи на луѓе се лечат наеднаш и регуларно.[7] Третманот трае три дена, во кои се земаат лековите: албендазол, мебендазол или ивермектин.[8] Луѓето често се заразуваат по третманот.[9]

Епидемиологија[уреди | уреди извор]

Инфекцијата од нематодни, паразитски црви инфицира од 600 милиони до 800 милиони луѓе низ светот.[1][10] Најчеста е во тропските земји.[7] Кај земјите во развој, оние кои се заразени со нематодни, паразитски црви многу често имаат инфекции од анкилостома и аскаријаза .[7] Тие имаат огромен ефект врз економијата на многу земји.[11] Се прават напори за откривање на вакцина против болеста.[7] Трихуријазата се смета за запоставена тропска болест.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Parasites - Trichuriasis (also known as Whipworm Infection)“. CDC. January 10, 2013. конс. 5 March 2014. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „Soil-transmitted helminth infections Fact sheet N°366“. World Health Organization. June 2013. конс. 5 March 2014. 
 3. „Parasites - Trichuriasis (also known as Whipworm Infection) Diagnosis“. CDC. January 10, 2013. конс. 20 March 2014. 
 4. Duben-Engelkirk, Paul G. Engelkirk, Janet (2008). Laboratory diagnosis of infectious diseases : essentials of diagnostic microbiology. Baltimore: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins. стр. 604. ISBN 9780781797016. http://books.google.ca/books?id=l56-WMdyqzcC&pg=PA604. 
 5. 5,0 5,1 „Parasites - Trichuriasis (also known as Whipworm Infection) Prevention & Control“. CDC. January 10, 2013. конс. 20 March 2014. 
 6. Ziegelbauer, K; Speich, B; Mäusezahl, D; Bos, R; Keiser, J; Utzinger, J (јануари 2012 г). Effect of sanitation on soil-transmitted helminth infection: systematic review and meta-analysis.. „PLoS medicine“ том  9 (1): e1001162. doi:10.1371/journal.pmed.1001162. PMID 22291577. 
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Bethony, J; Brooker, S; Albonico, M; Geiger, SM; Loukas, A; Diemert, D; Hotez, PJ (6 мај 2006 г). Soil-transmitted helminth infections: ascariasis, trichuriasis, and hookworm.. „Lancet“ том  367 (9521): 1521–32. doi:10.1016/S0140-6736(06)68653-4. PMID 16679166. 
 8. „Parasites - Trichuriasis (also known as Whipworm Infection): Resources for Health Professionals“. CDC. January 10, 2013. конс. 5 March 2014. 
 9. Jia, TW; Melville, S; Utzinger, J; King, CH; Zhou, XN. Soil-transmitted helminth reinfection after drug treatment: a systematic review and meta-analysis.. „PLoS neglected tropical diseases“ том  6 (5): e1621. doi:10.1371/journal.pntd.0001621. PMID 22590656. 
 10. Fenwick, A (март 2012 г). The global burden of neglected tropical diseases.. „Public health“ том  126 (3): 233–6. doi:10.1016/j.puhe.2011.11.015. PMID 22325616. 
 11. Jamison, Dean (2006). „Helminth Infections: Soil-transmitted Helminth Infections and Schistosomiasis“. Disease control priorities in developing countries (2nd ed. издание). New York: Oxford University Press. стр. Chapter 24. ISBN 9780821361801. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11748/. 
 12. „Neglected Tropical Diseases“. cdc.gov. June 6, 2011. конс. 28 November 2014.