Трихоплакс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трихоплакс
Трихоплакс под светлосен микроскоп (примерокот е широк приближно 0.5 mm)
Научна класификација
Царство: Animalia
Потцарство: Parazoa
Колено: Placozoa
Класа: Tricoplacia
Ред: Tricoplaciformes
Семејство: Trichoplacidae
Род: Trichoplax
Schultze, 1883 [1]
Вид: T. adhaerens
Научен назив
Trichoplax adhaerens
Schultze, 1883

Трихоплаксот претставува наједноставно повеќеклеточно животно кое нема ткива и органи. Досега тоа е единствениот вид пронајден и опишан од Плакозоата. Го открил германскиот истражувач Шулц во 1883 година. Името T.adherens го добила по тоа што добро се прицврстува. дури и за стаклени површини

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. M. Eitel (2011). B. Schierwater, M. Eitel & R. DeSalle (уред.). Trichoplax Schultze, 1883“. World Placozoa Database. Светски регистар на морски видови. Посетено на 25 ноември 2011.