Прејди на содржината

Трифун Хаџијанев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Трифун Хаџијанев

Трифун Хаџијанев (Воден, 1893 — Атина, Грција, 1944) — македонски комунист и револуционер од Егејска Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1893 година во градот Воден. Хаџијанев е еден од основачите на Месниот комитет на Комунистичката партија на Грција во Воден. Бил репресиран од грчките власти. Во 1944 година бил ликвидиран од германските власти, заедно со уште 200 комунисти во затворот Хајдари, близу до Атина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Егејскиот дел на Македонија — Трифун Хаџијанев“. www.facebook.com. Посетено на 2023-09-23.