Прејди на содржината

Тритонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Тритонија
Тритониа кроката (crocata)
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Monocots
Ред: Asparagales
Семејство: Iridaceae
Потсемејство: Ixioideae
Племе: Ixieae
Род: Tritonia
John Bellenden Ker Gawler
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Типски вид
Tritonia squalida
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Врсте

Tritonia atrorubens
Tritonia bakeri
Tritonia chrysantha
Tritonia cooperi
Tritonia crispa
Tritonia crocata
Tritonia deusta
Tritonia disticha
Tritonia drakensbergensis
Tritonia dubia
Tritonia flabellifolia
Tritonia florentiae
Tritonia kamisbergensis
Tritonia karooica
Tritonia lancea
Tritonia laxifolia
Tritonia lineata
Tritonia marlothii
Tritonia moggii
Tritonia nelsonii
Tritonia pallida
Tritonia parvula
Tritonia securigera
Tritonia squalida
Tritonia tugwelliae
Tritonia watermeyeri

Тритонија (Flame Freesia) е цветница во семејството ириси со околу 28 вида. Тие природно најчесто се наоѓаат во Јужна Африка, а тесно се поврзани со родот Ixia.

Листовите се во форма на ладало. Цветовите се во жолта, портокалова или кафеава нијанса, мирисаат, и даваат многу силен мирис, особено ноќе.

Името потекнува од цвеќето Тритон од латинскиот збор кој значи "Ветроказ".[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Manning, John; Goldblatt, Peter (2008). The Iris Family: Natural History & Classification. Portland, Oregon: Timber Press. стр. 186–89. ISBN 0-88192-897-6.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Manning, John; Goldblatt, Peter (2008). The Iris Family: Natural History & Classification. Portland, Oregon: Timber Press. стр. 186–89. ISBN 0-88192-897-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]