Прејди на содржината

Трирачица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трирачица
Творец Јован Дамаскин
Вид икона
Место Хиландар

Богородица Трирачица или Троерачица (грчки: Παναγία Τριχερούσα, Панагија Трихеруса, што значи „Трирака Богородица“) или едноставно Трирачица (Три раце) — позната чудотворна икона во српскиот православен манастир Хиландар на Света Гора, Грција. На неа е претставена Богородица со младиот Исус во положба на хоџетрија и е покриен со риза. Таа е најважната икона на Српската православна црква. На задната страна на иконата е сликарството на Свети Никола.

Историја[уреди | уреди извор]

Јован Дамаскин

Според традицијата, иконата ја поседувал Јован Дамаскин на почетокот на 8 век[1] Обвинението, наводно, го направил византискиот император Лав Исауриј, кој навистина бил голем противник на Свети Јован и пријател на Ал-Валид Први. По молењето пред иконата на Богородица, наводно, неговиот раката за чудо била обновена. Во благодарност, тој направил сребрена реплика на неговата рака и ја прикачи на иконата. По ова, иконата стана позната како „трирачна“ (Трикеруса), бидејќи има три раце.

Јован Дамаскин се замонашил во манастирот Мар Сабас надвор од Ерусалим и ја дал иконата на тамошната монашка заедница. Подоцна иконата му била подарена на Свети Сава кога го посетил манастирот, заедно со друга икона на Богородица во стилот на медицинска сестра Мадона и со крстоносникот Сава Вештени, основачот на манастирот.[1] Сава ја донел иконата во манастирот Хиландар каде што живеел. Останала таму сè до 1347 година кога ја зел Стефан Душан за време на неговата посета на Хиландар и ја донел со себе во Србија. На крајот на 14 век, иконата била во сопственост на манастирот Студеница. На почетокот на 15 век, Трирачица се вратила во Хиландар.

До неодамна иконата била официјално игумен на Хиландар, со монаси избрани да служат како нејзин заменик.[1][2] Оваа икона има два празнични дена.

Историчарите на уметност сметаат дека стилот на иконата е поверојатно од 14 век и дека може да биде копија или повторно сликање на претходен прототип.[3] Друга верзија донесена во Москва во 1661 година стана позната, и резултираше со многу руски копии.[4][5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ikona Presvete Bogorodice "Trojeručice" [Icon of the Holy Theotokos "Trojeručica"]. Hilandar monastery official web site. Посетено на 8 January 2015.
  2. Hilandar Research Library: "Hilandar 800&20" - Exhibit Catalog Архивирано на 10 април 2011 г., 1998
  3. Kesich, Veselin; Kesich, =Lydia W. (1985). Treasures of the Holy Land: A Visit to the Places of Christian Origins. St. Vladimir's Seminary Press. стр. 9780881410457.
  4. Ikon Copies: MOTHER OF GOD THREE HANDED Архивирано на 13 јули 2011 г.
  5. Slava Gallery, LLC: Online Catalog Архивирано на 18 април 2021 г.