Трипо Кокоља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трипо Кокоља
Tripo Kokolja.jpg
Роден 28 февруари 1661
Пераст
Починал 18 октомври 1713
Корчула

Трипо Кокоља, (роден на 28 февруари 1661, во Пераст - починат во 18 октомври 1713, на Корчула) — бокељски сликар.

Сликарство учел, најверојатно, во Венеција. Најзначајно негово дело во сликарството е декорацијата на внатрешноста на црквата Госпа од Шкрпјела на островцето пред Пераст.

Сликите на Кокоља се изразито барокни, полни со темперамент и динамика, но квалитативно невоедначени, носејќи честопати изразит провинциски печат. Доминантно кај нив е влијанието на венецијанското сликарство од 17-тиот век. Кокоља прв го внел пејзажот и мртвата природа како самостојна тема во барокното сликарство на Далмација.