Тринум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тринум
Место во Остернинбургер Ланд
Грб на Тринум
Тринум is located in Германија
Тринум
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 85 м
Население 412  (31 декември 2006)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 03496
Местоположба на место Тринум во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°46′19″N 11°54′39″E / 51.77194° N; 11.91083° E / 51.77194; 11.91083Координати: 51°46′19″N 11°54′39″E / 51.77194° N; 11.91083° E / 51.77194; 11.91083

Тринум (германски: Trinum) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Остернинбургер Ланд.