Триглавски Езера (планинарски дом)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планинарски дом Триглавски Езера
Највисока точка
Надм. вис.1685 м
Координати46°19′7″N 13°46′46″E / 46.31861° СГШ; 13.77944° ИГД / 46.31861; 13.77944Координати: 46°19′7″N 13°46′46″E / 46.31861° СГШ; 13.77944° ИГД / 46.31861; 13.77944
Географија
Планинарски дом Триглавски Езера на интерактивна карта

Карта

Матичен венецЈулиски Алпи
Планинарскиот дом Триглавски Езера во зима, Двојното Езеро во чело

Планинарскиот дом кај Триглавските езера (словенечки: Koča pri Triglavskih jezerih) ― планинарски дом на 1685 м, помеѓу Двојното Езеро и вештачкото езеро Мочивец под планината Тичарица во срцето на Јулијските Алпи, северозападна Словенија. Првата градба била изградена во 1880 година од австриски клуб за пешачење. Во 1955 и 1988 година, таа била повторно изградена и проширена. Има четири трпезарии со 150 седишта, 13 соби со 30 кревети и 13 поголеми простории за спиење со 170 кревети. Ложата е отворена од крајот на јуни до почетокот на октомври.

Појдовни точки[уреди | уреди извор]

Соседни планини[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Slovenska planinska pot, Planinski vodnik, PZS, 2012, Milenko Arnejšek - Prle, Andraž Poljanec ISBN 978-961-6870-04-7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]