Трибиштал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трибиштал
Место во Клипхаузен
Трибиштал is located in Германија
Трибиштал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општина Клипхаузен
Место единици 20
Основни податоци
Површина 49,90 км2
Надм. височина 320 м
Население 4.258  (31 декември 2011)
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 035244
Портал www.gemeinde-triebischtal.de
Координати 51°5′N 13°25′E / 51.083° N; 13.417° E / 51.083; 13.417Координати: 51°5′N 13°25′E / 51.083° N; 13.417° E / 51.083; 13.417

Трибиштал (германски: Triebischtal) — село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јули 2012 година е дел од општината Клипхаузен.