Трета југа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дел од статиите
Хиндуизам
Aum.svg
Историја  · Божества
Секти  · Митологија
Верувања
Реинкарнација  · Мокша
Карма  · Самсара  · Маја
Нирвана  · Дарма
Јога  · Ајурведа
Југа  · Вегетаријанство
Бакти  · Арта
Текстови
Упанишади  · Веди
Багават гита
Рамајана  · Махабхарата
Пурана  · Аранјака
Сродни статии
Хиндуизам по земји
Водачи  · Мандир  ·
Касти  · Мантра
Речник  · Празници
Мурти

Трета југа (деванагари: त्रेता युग) е една од четирите југи, или ери на човештвото според хиндуизмот. Останатите се: Сатја југа, Двапара југа и Кали југа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]