Требиц (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требиц
Градски дел во Бад Шмидеберг
Требиц (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Требиц (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Бад Шмидеберг
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 73 м
Население 1.282  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06909
Повик. бр. 034927
Портал www.bad-schmiedeberg.de
Координати 51°45′N 12°45′E / 51.750° N; 12.750° E / 51.750; 12.750Координати: 51°45′N 12°45′E / 51.750° N; 12.750° E / 51.750; 12.750

Требиц (германски: Trebitz) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009, е дел од градот Бад Шмидеберг.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Требиц се наоѓа 17 километри југоисточно од Витенберг и околу од Преч, на северниот дел на Дибенер Хајде (област). Сојузниот автопат Б187 и железничката линија помеѓу Витенберг и Торгау поминува низ општината.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Покрај Требиц, кон него се припоени и Безевиг, Клајнцербст и Естериц.

Спорт[уреди | уреди извор]

Локалниот мото-клуб Требиц вози во мотокрос-првенството.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]