Требихау на Фуне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Требихау на Фуне
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Требихау на Фуне is located in Германија
Требихау на Фуне
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 76 м
Население 368  (31 декември 2006)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034975
Портал www.suedliches-anhalt.de
Координати 51°38′51″N 11°57′19″E / 51.64750° N; 11.95528° E / 51.64750; 11.95528Координати: 51°38′51″N 11°57′19″E / 51.64750° N; 11.95528° E / 51.64750; 11.95528

Требихау на Фуне (германски: Trebbichau an der Fuhne) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.