Трговски центар Капитол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капитол
Alışveriş Merkezi
Capitol AVM.jpg
Капитол во 2010 година.
МестоАлтунизаде, Истанбул, Турција
КоординатиКоординати: 41°01′16″N 29°02′22″E / 41.02111° N; 29.03944° E / 41.02111; 29.03944
Отворен на18 септември, 2003
ИзведувачМеса- турсој
Продавници157
Главни закупнициБојнер (5,802)

Хоумстор(640) Котор(514) Манго(519) Маркс&Спенсер(940)

Мудо Сити(642)
Површина270,000
Паркинг1,400
Мреж. местоwww.capitol.com.tr

Трговскиот центар Капитол е првиот модерен трговски центар на азискиот дел во Усќудар, Истанбул, Турција. Објектот бил отворен во 1993 година. Трговскиот центар е на шест спрата со површина од 73.000 метри. Опфаќа вкупно 157 продавници, со супермаркети, театри, ресторани за брза храна, кафулиња, куглања и забавен центар.

Овде се наоѓа и седиштето на приватното радио Капитол. Објектот исто така располага и со отворен и затворен паркинг, и фонтана. Месечно, трговскиот комплекс се посетува од страна на еден милион луѓе месечно. Посетителите се главно од источниот дел на градот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • From the Grand Bazaar to the modern shopping centers in Turkey. Turkish Council of Shopping Centers & Retailers (AMPD)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°01′16″N 29°02′22″E / 41.02111° N; 29.03944° E / 41.02111; 29.03944{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница