Трговија со оружје

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трговија со оружје е недозволената трговија на шверцувано мало оружје и муниција, што претставува дел од широк спектар на нелегални активности, често поврзани со транснационални криминални организации. Илегалната трговија со мало оружје, за разлика од другaта роба на организираниот криминал, е потесно поврзана со остварувањето на моќ во заедниците, наместо со остварувањето на економска корист.[1] Научниците проценуваат дека нелегалните трансакции со оружје изнесуваат над 1$ милијарда годишно.[2]

Метју Бургер, контролор за противпожарна заштита од трета класа на САД, се враќа во УСС Дјуи за време на операцијата за посета, пребарување и конфискување.

За да водат сметка за увозот и извозот на неколкуте најопаснит категории на вооружувања, Обединетите нации, во 1991 година, создадоа Регистар за конвенционално вооружување, но учеството не е задолжително и немаат сеопфатни податоци во региони надвор од Европа.[2][3] Африка, поради распространетоста на корумпирани службеници и слабо спроведените трговски регулативи, е регион со широка незаконска активност на оружје.[4] Во резолуцијата за надополнување на Регистарот со законски обврзувачки обврски, протокол за огнено оружје беше вграден во Конвенцијата на ООН за транснационален организиран криминал, кој од државите бара да ги подобрат системите што контролираат трговија со муниција и огнено оружје.

Извештајот на Панелот на владини експерти за мало оружје во ООН од 1999 година дава порафинирана и попрецизна дефиниција, која стана меѓународно прифатена. Со тоа се прави разлика помеѓу мало оружје (револвери и самополнети пиштоли, пушки и карабини, автомати, нападни пушки и лесни митралези), што се оружја дизајнирани за лична употреба и лесно оружје(тешки митралези, монтирани фрлачи на гранати, преносни противавионски пушки, преносни противтенковски пиштоли, пушки што не можат да се повратат, преносни лансери на противвоздушни ракетни системи и минофрлачи калибри помалку од 100мм), кои се дизајнирани за употреба од повеќе лица кои служат како единица. Муницијата и експлозивите исто така претставуваат составен дел од малото и лесното оружје што се користат во конфликти.[5]

Влијание[уреди | уреди извор]

Области[уреди | уреди извор]

Иако трговијата со оружје е широко распространета во регионите на политички превирања, таа не е ограничена на такви области, и на пример, во Јужна Азија, околу 63 милиони пиштоли биле шверцувани во Индија и Пакистан.[6]

Сузбивањето на нападот со оружје е една од областите на зголемен интерес во контекст на меѓународното право. Примери за минато и сегашно напаѓање со оружје вклучуваат:

Во Соединетите држави, терминот „ Железен гасовод“ понекогаш се користи за да се опишат Меѓудржавниот автопат 95 и неговите придружни магистрали како коридор за трговија со оружје во Њујорк.[7]

Мексико[уреди | уреди извор]

За време на мексиканската револуција, нападите со пиштоли во Мексико достигнаа огромно ниво со најголем дел од оружјето шверцувано од Соединетите држави.[8]:126 Бидејќи Мексико не произведуваше свое оружје, стекнувањето оружје и куршуми беше една од главните грижи на многуте бунтовнички банди кои се вооружуваа против диктаторот на Мексико, генерал Порфирио Диаз, во 1910 година.:198–199 Според тогашните американски закони, шверцерите на оружје во Мексико може да бидат гонети само ако некој биде фатен во стабилна деликатерија како ја преминува границата, затоа што самото купување оружје со намера да пука во Мексико не е кривично дело.:186 Со оглед на должината и честопати грубиот терен на американско-мексиканската граница, американската погранична служба, која е слабо екипирана, не можеше да го запре масовното шверцување на мало оружје во Мексико.:186

Во февруари 1913 година - февруари 1914 година, американскиот претседател Вудроу Вилсон воведе ембарго за оружје на обете страни на мексиканската граѓанска војна, а дури во февруари 1914 година беше укинато ембаргото за продажба на оружје на бунтовниците.[9]:31 И покрај ембаргото за вооружување, во Мексико имаше многу напади, бидејќи еден американски официјален претставник се пожали во 1913 година: „нашите погранични градови се практично нивни складишта за комесари и четврти администратори“.:31 Пиштоли биле шверцувани во Мексико преку буриња, ковчези и изменети автомобили.:31 Генералот Хуерта го избегна американското ембарго за оружје купувајќи оружје од Германија.:154

Африка[уреди | уреди извор]

Конфликти во Либерија и Сиера Леоне[уреди | уреди извор]

Граѓанската војна во Сиера Леоне траеше од 1991 до 2002 година и загинаа 75.000 луѓе. Шверцувањето играше значајна улога во овој конфликт. И малото и големото оружје беа испорачани на сите страни и во Сиера Леоне и во Либерија од странство. Мало оружје е секој пиштол (пиштол, автоматска пушка, ловечка пушка) и други предмети, како што се гранати,мечеви, ножеви, мачети, итн. Големото оружје означува големи количини на експлозив, ракети, лесни митралези, минофрлачи, противтенковски ракети, тенкови, авиони итн. За тоа време, во близина на Либерија се случуваше граѓанска војна. Граѓанските војни во Либерија се случија од 1989 до 1997 година. Војната се водеше меѓу постојната влада и Националниот патриотски фронт. Водачот на Националниот патриотски фронт на Либерија, Чарлс Тејлор, помогна да се создаде Револуционерен обединет фронт (РОФ) во Сиера Леоне. Тејлор беше примател на илјадници илегално шверцувани оружја од источна Европа (претежно од Украина). Тогаш Тејлор продаде дел од ова оружје на РОФ во замена за дијаманти.[10] Претседателот на Буркина Фасо, Блез Компаоре, „директно ја олесни трговијата на оружје за дијаманти во Либерија“ со Либерија и Сиера Леоне. Компаоре му дал пиштоли на Тејлор, кој потоа ги продал на РОФ во замена за дијаманти. Овие крвни дијаманти потоа би биле продадени назад во Компаоре за повеќе пиштоли. Цикличната размена му овозможи на Компаоре можност да негира директно испраќање оружје до Сиера Леоне.

Кула од конфискувано шверцувано оружје што требаше да биде запалена во Најроби, Кенија

Либериската влада доби оружје преку разработена фронтовска (воена) компанија во Гвинеја. Оружјето беше наменето да се испрати (легално) од Уганда во Словачка. Сепак, рацете беа пренасочени кон Гвинеја како дел од „bait-and-switch“.[10] Покрај тоа, британската влада „ја охрабри Сандлајн Интернешнл, приватна фирма за безбедност и не-државен субјект, да им доставува оружје и муниција на лојалните сили на прогонетата влада на претседателот Кабах“.[11] Сандлајн пренесе 35 тони оружје од Бугарија, кон силите на Кабах.

Граѓанска војна во Јужен Судан[уреди | уреди извор]

Уште од почетокот на граѓанската војна во граѓанската војнаЈужен Судан во декември 2013 година, нападот со оружје во таа нација достигна огромно ниво.[12] Бидејќи Јужен Судан речиси и да нема електрична енергија и нема производство, обете страни беа целосно зависни од купување оружје од странство за да се борат против нивната војна. Претседателот Салва Кир Мајардит користеше засенчени мрежи на дилери на оружје од Кина, Уганда, Израел, Египет и Украина за вооружување на неговите сили. Бидејќи нафтените компании плаќаа кирија за своите концесии во Јужен Судан, владата беше во можност да си дозволи да купи оружје од раскошна скала. Во јуни 2014 година, владината Служба за национална безбедност потпиша договор вреден 264 милиони американски долари со компанија за гранатирање со седиште во Сејшели за купување 30 тенкови, 50,000 нападни пушки АК-47 и 20 милиони куршуми. Кој ја контролира компанијата останува мистерија. Во јули 2014 година, кинескиот производител на оружје Норинко испорача пратка во Јужен Судан со 95,000 пушки и 20 милиони куршуми муниција, снабдувајќи доволно куршуми за да го убие секој човек во Јужен Судан двапати. Американскиот дилер на оружје и приватен воен изведувач Ерик Принс и продаде на владата за 43 милиони долари три напаѓачки хеликоптери Ми-24 и два авиони Л-39 заедно со услугите на унгарските платеници-пилоти за управување со авионот. Поголемиот дел од оружјето испорачано на Јужен Судан од Уганда потекнуваше од Романија, Бугарија и Словачка, сите членки на Европската унија (ЕУ) и требаше да го почитуваат ембаргото за вооружување на ЕУ поставено на Јужен Судан во 2011 година.[13]

Помалку е познато за многуте таинствени дилери на оружје што го снабдуваат бунтовничкото движење Судан за ослободување на народот во опозиција (ДСОН-О), предводено од Риек Мачар, а мнозинството убијци се чини дека се европски.[12] Редок исклучок беше со француско-полскиот дилер на оружје Пјер Дадак, кој беше уапсен на 14 јули 2016 година во неговата вила на Ибица под обвинение за напад со пиштол во Јужен Судан. Во неговата вила, шпанскиот национален полициски корпус тврди дека пронашле документи кои покажуваат дека тој преговарал да продаде 40,000 пушки АК-47, 30,000 митралези ПКМ и 200,000 кутии муниција.

Панелот на експерти на Обединетите нации за Јужен Судан во извештајот од 2017 година објави: „Извештаите од независни извори укажуваат дека пограничните области меѓу Јужен Судан и Судан и Уганда остануваат клучни влезни точки за оружје, со некои неиздржани извештаи за помал број на оружје исто така преминување во Јужен Судан од Демократска Република Конго. Исто така, постојат упорни извештаи и јавни обвинувања за испораки на силите поврзани со раководството во Џуба од подалеку, поточно од Египет“.[14] Во истиот извештај се наведува дека украинскиот авион на транспортниот авион ИЛ-76 летал со два авиони Л-39 кон Уганда на 27 јануари 2017 година, со целосно знаење дека авионите Л-39 имале цел да одат во Јужен Судан, со што го крши ембаргото за оружје, Украина се пласираше на продажба на оружје во Јужен Судан. Во 2018 година, Советот за безбедност на Обединетите нации воведе светско ембарго за оружје за Јужен Судан, но ембаргото е широко игнорирано, каде што и покрај примирјето потпишано истата година, обете страни продолжија да масовно да увезуваат оружје, што сугерира дека тие се подготвуваат за уште еден период од граѓанската војна.[13]

Зошто шверцерите ја избираат Африка[уреди | уреди извор]

Кимберли Тачук и Карен Саундерс тврдат дека трговијата со оружје не се разликува од која било друга илегална деловна активност во нивната работа Под Радар: Операции за трговија со оружје во Африка. На шверцерите најпрво им треба седиште или некаде за да ги извршуваат своите активности. На штабот му требаат неколку аспекти за да го направи идеалното место за сообраќај на оружје. Прво, седиштето треба да има соодветна инфраструктура. За трговија со оружје, ова би вклучувало лента за слетување и за увоз и за извоз. Дополнително, потребни се магацини за „складирање на производот што чека испорака“.[15] Откако производот ќе пристигне и ќе се складира, треба да му се достави на клиентот, па затоа седиштето треба да биде на некоја централна локација во близина на секој клиент. Иако не е примарниот избор на шверцерите, тие ја избираат Африка бидејќи има големи површини неокупирана земја, што може да ја користат, како што тврдат Тачук и Саундерс.

Физичкиот простор е важен, но правилата и прописите на споменатиот простор се исто така релевантни. Шверцерите бараат места со корумпирани странки кои ќе ги снабдуваат, службени лица што можат да бидат подмитени или уценети. Ова му овозможува на шверцерот „да ги заобиколи регулаторните и надзорните системи“ воспоставени од владата.[15] Понатаму, „слаб финансиски систем“ е клучен, така што големите суми пари пренесени од шверцерот не се сметаат за сомнителни.

Тачук и Саундерс го завршуваат својот аргумент, важна е стабилна и високо централизирана влада. Тие потоа посочуваат дека 10 различни африкански земји имаат водачи кои се на власт повеќе од 20 години, за кои тврдат дека ги исполнува критериумите за високо централизирана и стабилна влада.[15]

Европа[уреди | уреди извор]

Од 1996 година, земјите низ цела Европа забележаа трговија со оружје. Европа е севкупен голем извозник на недозволено оружје со Велика Британија, Германија и Франција во националното водство за најголем извоз. Увозот во Европа во периодот од 2004-2013 година е намален за 25%, со тоа што Обединетото Кралство увезува најмногу во Европа.[16] Огненото оружје што се увезува и се пренесува е обично мало оружје и полесно оружје (МОПО) во споредба со големата машинерија, како што се тенкови и авиони.[17] МОПО купено во Европа има тенденција да биде половно оружје што е евтино и редовно достапно. „Култура“ на оружје, како на пример во Германија, каде што „земената здраво за готово културна практика на носење пиштол“ зголемува недозволеното МОПО затоа што на оружјето се гледа како начин за подобрување на мажественоста и статусот. Во 2000 година, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започна со регионални решенија и безбедносни мерки за решавање на проблемот со трговија со огнено оружје.

Глобална пазарна вредност[уреди | уреди извор]

Вкупната вредност на глобалниот пазар на оружје се проценува на околу 60 милијарди долари годишно, при што околу 8 милијарди долари се припишуваат на пиштоли, пушки, митралези и куршуми.[18]

Поради недостаток на правна транспарентност, проценката на пазарната вредност на индустријата за трговија со оружје е понекогаш тешка. Само во 2001 година, вредноста на легалниот извоз на мало и лесно оружје (МОПО) беше 2,4$ милијарди. Откако ќе бидат обработени на царина, тој број се зголемува на некаде помеѓу 5-7$ милијарди, според „Мало оружје и лесно оружје“ (1994-2001).[19] Дополнителни 10-20% (1$ милијарда) се сомневаат дека ќе се додадат на тој број од трансакциите на црниот пазар.[20] Калашников АК-47 е најпривлечното оружје за нелегалната трговија со оружје поради неговата ниска цена. Со вишок на АК-47 кои го преплавија пазарот од војните по постудената војна, цените на ова огнено оружје потонаа дури 15$ во 2000 година. Трендовите покажаа дека цената на АК-47 остана постојана во земјите со тековни граѓански војни, додека цените на стабилните земји за АК-47 се во пораст. Дури и моторџиски банди започнаа со профитабилна трговија со оружје. Американските агенции за спроведување на законот започнаа истрага за моторџиските банди кон крајот на 90-тите и започнаа да ги класифицираат како организирани криминални организации. Ова главно се должеше на фактот дека тие беа во можност да добијат контрола врз пазарот на проституција и шверц на украдена стока како што се оружје, мотоцикли и делови за автомобили.[21]

Познати дилери на оружје[уреди | уреди извор]

 • Али Фајад
 • Монцер ал Касар
 • Пјер Бомарше
 • Виктор Бут
 • Семјуел Камингс
 • Пјер Дадак
 • Аркади Гајдамак
 • Аднан Хашоги
 • Леонид Минин
 • Саркис Соганалиан
 • Дејл Стофел
 • Герхард Мертинс
 • Џон Нарди
 • Василиј Захароф
 • Ефраим Дивероли
 • Патрик Ни
 • Џек Руби

Поврзани теории[уреди | уреди извор]

Во меѓународната криминалистичка научна заедница, теоријата за рационален избор најчесто се повикува на објаснувањата зошто поединците се занимаваат и оправдуваат криминална активност.[22] Според Јана Арсовска и Панос Костакос, водечки научници за организиран криминал, причините за трговија со оружје не се засноваат единствено на теоријата на рационален избор, туку се поблиску поврзани со интимноста на нечии лични друштвени мрежи, како и со „перцепцијата на ризиците, напор и награди во кршењето на кривичните закони“.[1]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

 • Господар на Војната (2005), измислен криминален воен филм во кој Николас Кејџ игра илегален дилер на оружје сличен на постсоветскиот дилер на оружје Виктор Бут; филмот беше одобрен од Амнести Интернешнл за истакнување на трговијата со оружје од меѓународната индустрија за оружје
 • Извршување убиство: внатре во меѓународната трговија со оружје (2006), 15-минутен документарец вклучен во ДВД со специјални изданија на Господар на војната со два дискови (2005)[23] Бројни други документарни филмови за трговија со оружје се поврзани на страницата на овој филм на ЈуТјуб.[24]
 • Железниот човек (2008), филм за суперхерој во кој се заснова на истоимениот лик на Марвел Стрипс, во центарот на пронаоѓачот Тони Старк (Роберт Дауни Џуниор) открива дека неговата компанија тргувала со оружје со негови дизајни, на криминалци ширум светот и пробува да ги запре неговите корумпирани директори и други вработени со тоа што стана технолошки напредниот суперхерој Железниот човек или Ајрон Мен.
 • Воени кучиња (2016), црна комедија-драма, биографски филм заснован на вистинската приказна за двајца млади момци, Дејвид Пакуз и Ефраим Дивероли, кои добија договор од 300 милиони американски долари од Пентагон за вооружување на сојузниците на Америка во Авганистан, кои подоцна се вклучија во оружје трговија со луѓе.
 • Застрелениот повикувач (2017), крими-трилер во кој неодамна беше ослободен од кривично дело Џејкоб „Пари“ Харлон, од страна на застреланиот повикувач на неговата затворска банда е принуден да организира голема зделка за оружје со сојузничката банда Сурено .
 • Избраниот (1981), во една сцена, Ревен, православен Евреин во Њујорк во 40-тите години на минатиот век, и некои соученици се гледаат како шверцуваат на пристаништата во пристаништето во Њујорк и ставаат гајби полни пушки со назнака „Опрема за земјоделски производи“ на бродот за Хаифа за израелските борци за слобода во арапско-израелската војна . Оваа сцена се појавува и во книгата на која се темели филмот.
 • Лондон падна (2016),

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Синови на анархијата, ТВ серија на ФХ (Fox Extended Network) за измислен забранет клуб со мотори, чиј главен извор на приход е трговија со оружје за разни криминални претпријатија на домашно и меѓународно ниво.
 • Серијата Смрт во рајот, сезона 3, епизода 5, го толкува Симон Шефард како Џејкоб Доран, министер за трговија на Сент Мари, за кого Хамфри Гудман подоцна открива дека е ловец.
 • Јормунганд, аниме телевизиска серија заснована на серијата манга од Китар Такахаши, во продукција на Вајт Фокс, која се осврнува на прашањето за трговија со оружје на Блискиот Исток и на целиот европски континент.
 • Ноќниот менаџер, мини серија на БиБиСи (BBC) каде поранешен британски војник, кој во моментот на дејствието е ноќен менаџер во хотели, се инфилтрира во внатрешниот круг на дилер на оружје.
 • Мајанс М.Ц., спиноф на „Синови на анархијата“, исто така, има подгрупа што се врти околу нелегалната трговија со оружје.

Видео игри[уреди | уреди извор]

 • Grand Theft Auto претставува трговија со оружје низ целата франшиза.
 • Мултиплеер платформата на Grand Theft Auto V, GTA Online, има пакет со содржини за преземање, кој се врти околу производство и дистрибуција на нелегално оружје преку шверцерски операции и мисии вклучени во „Gunrunning“.
 • Мафија III, една од подофицерите на Линколн Клеј, лондонскиот криминал Хаити, Касандра, управува со рекети.
 • Кралот на борците 94, се одликуваше со дилер на оружје на црниот пазар познат како Ругал Бернштајн, кој ги поразува и заробува борците и ги вклучува во неговата колекција на претходни поразени борци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Афера Ени Ларсен
 • Контрола на оружје
 • Здружение за контрола на оружје
 • Индустрија за оружје
 • Скандал за шверцување на АТФ (Операција брз и бесен)
 • Политика за оружје
 • Меѓународна мрежа за акција за мало оружје
 • Список на најпроизведено огнено оружје
 • Анкета за мало оружје
 • Трговија со мало оружје

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Kostakos, Panos A.; Arsovska, Jana (2008). „Illicit arms trafficking and the limits of rational choice theory: the case of the Balkans“. Trends in Organized Crime (англиски). 11 (4): 352–378. doi:10.1007/s12117-008-9052-y. ISSN 1936-4830.
 2. 2,0 2,1 „The Global Regime for Transnational Crime“. Council on Foreign Relations (англиски). Посетено на 2019-03-29.
 3. „UN-Register“. www.un-register.org. Архивирано од изворникот на 2019-03-29. Посетено на 2019-03-29.
 4. Thachuk, Kimberley; Saunders, Karen (2014-09-01). „Under the Radar: Airborne Arms Trafficking Operations in Africa“. European Journal on Criminal Policy and Research (англиски). 20 (3): 361–378. doi:10.1007/s10610-014-9247-5. ISSN 1572-9869.
 5. Greene, O. (2000). „Examining international responses to illicit arms trafficking“ (PDF). Crime, Law and Social Change. 33: 151–190. doi:10.1023/A:1008398420612. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-23.
 6. Staff Correspondent (May 30, 2006). „Bangladesh turned into arms smuggling route; Experts critical of govt's indifference“. The Daily Star.
 7. Enos, Sandra L. (2012). „Iron Pipeline“. Во Gregg Lee Carter (уред.). Guns in American Society: An Encyclopedia of History, Politics, Culture, and the Law. ABC-CLIO. стр. 440–44. ISBN 9780313386701. Посетено на 7 May 2015.
 8. Knight, Alan (1986). The Mexican Revolution: Porfirians, Liberals, and Peasants. Lincoln: University of Nebraska Press. ISBN 0803277709.
 9. Knight, Alan (1990). The Mexican Revolution: Counter-revolution and reconstruction. Lincoln: University of Nebraska Press. ISBN 0803277709.
 10. 10,0 10,1 Rothe, Dawn L.; Ross, Jeffrey Ian (2012). „How States Facilitate Small Arms Trafficking in Africa: A Theoretical and Juristic Interpretation“. SSRN Working Paper Series. doi:10.2139/ssrn.2427762. ISSN 1556-5068.
 11. Schabas, William (2004), „A Synergistic Relationship: The Sierra Leone Truth and Reconciliation Commission and the Special Court for Sierra Leone“, Во Schabas, William; Darcy, Shane (уред.), Truth Commissions and Courts, Springer Netherlands, стр. 3–54, doi:10.1007/978-1-4020-3237-0_1, ISBN 9781402032233
 12. 12,0 12,1 Martell, Peter (2019). First Raise a Flag: How South Sudan Won the Longest War But Lost the Peace. Oxford: Oxford University Press. стр. 235. ISBN 978-0190052706.
 13. 13,0 13,1 Tut Pur, Nyagoah (8 May 2019). „South Sudan's Arms Embargo Flouted“. Human Rights Watch. Посетено на 22 April 2020.
 14. Allimadi, Milton (24 April 2017). „UN Panel Wants Arms Embargo on South Sudan“. Black Star News.
 15. 15,0 15,1 15,2 Thachuk, Kimberley; Saunders, Karen (September 2014). „Under the Radar: Airborne Arms Trafficking Operations in Africa“. European Journal on Criminal Policy and Research. 20 (3): 361–378. doi:10.1007/s10610-014-9247-5. ISSN 0928-1371.
 16. Arsovska, Jana. "Introduction: Illicit Firearms Market in Europe and Beyond."European Journal on Criminal Policy and Research, vol. 20, no. 3, 2014, pp. 295-305. ProQuest, doi:10.1007/s10610-014-9254-6.
 17. Greene, Owen (2000), „Examining international responses to illicit arms trafficking“, Under the Counter and over the Border, Springer Netherlands, стр. 151–190, doi:10.1007/978-94-015-9335-9_6, ISBN 9789048155699
 18. Whitney, Craig R. (December 2012). „Ruling Arms“. World Policy Journal. 29 (4): 86–93. doi:10.1177/0740277512470932. Архивирано од изворникот на 2012-12-28. Посетено на 2013-02-12.
 19. Brauer, Jurgen (2007), „Chapter 30 Arms Industries, Arms Trade, and Developing Countries“, Handbook of Defense Economics - Defense in a Globalized World, Handbook of Defense Economics (англиски), 2, Elsevier, стр. 973–1015, doi:10.1016/s1574-0013(06)02030-8, ISBN 9780444519108
 20. Costa, Antonio Maria (2010). „The economics of crime: A discipline to be invented and a Nobel Prize to be awarded“. Journal of Policy Modeling (англиски). 32 (5): 648–661. doi:10.1016/j.jpolmod.2010.07.010.
 21. Piano, Ennio E. (2018-08-01). „Outlaw and economics: Biker gangs and club goods“. Rationality and Society (англиски). 30 (3): 350–376. doi:10.1177/1043463117743242. ISSN 1043-4631.
 22. Masucci, David J. (2013). „Mexican Drug Activity, Economic Development, and Unemployment in a Rational Choice Framework“. Inquiries Journal (англиски). 5 (9).
 23. „Making a Killing: Inside the International Arms Trade“. IMDb.
 24. Making a Killing: Inside the International Arms Trade. YouTube.