Трајко Стаматоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Трајко Стаматоски (р. 6 мај 1925 во Скопје) — македонски лингвист.

Потесната специјалност му е ономастиката. Како еминентен македонски лингвист, Стаматоски е автор е на околу 500 научни и стручни прилози.

Неговото име, исто така е запишано и како главен и одговорен уредник на монографијата објавена во 1987 година, по повод 40-годишнината од формирањето на македонскиот фудбалски клуб Вардар.[1]

Носител е на повеќе награди и високи општествени признанија.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]