Трата (Горења Вас-Пољане)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Трата (се изговара [ˈTɾaːta]) е поранешно село во општина Горења Вас-Пољане, северозападна Словенија. Денес е дел од паланката Горења Вас.[1] Тој е дел од традиционалниот регион Горна Крањска и сега е вклучен во Статистичкиот регион Горна Крањска .

Географија[уреди | уреди извор]

Трата се наоѓа над десниот брег на реката Пољанска Сора[1] југозападно од поранешното село Сестранска Вас. Селото Лајче на југоисток исто така беше дел од Трата, додека беше посебно село.

Име[уреди | уреди извор]

Локално, Трата е позната како Трате (т.е. множина од името).[1] Името Трата се среќава неколку пати во Словенија. Тоа е изведено од словенечката именка трата „мала ливада без дрвја“, кое пак е позајмено од средногорногерманскиот трат „ливада“.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Трата била припоена од паланката Горења Вас во 1953 година, завршувајќи го своето постоење како независна населба.[3]

Црква[уреди | уреди извор]

Црква Свети Јован Крстител

Парохиската црква во Горења Вас стои во Трата и е посветена на Свети Јован Крстител.[1]

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

Познати луѓе кои се родени или живееле во Трата вклучуваат:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Savnik, Roman (1968). Krajevni leksikon Slovenije, vol. 1. Ljubljana: Državna založba Slovenije. стр. 360.
  2. Snoj, Marko (2009). Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen. Ljubljana: Modrijan. стр. 433.
  3. Marinković, Dragan (1991). Abecedni spisak naselja u SFRJ. Promene u sastavu i nazivima naselja za period 1948–1990. Belgrade: Savezni zavod za statistiku. стр. 32, 107.
  4. „Dolinar, Anton (1894–1953)“. Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Посетено на February 3, 2021.
  5. Hadži, Jovan. „Regen, Janez (1868–1947)“. Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti. Посетено на February 3, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]