Трастузумаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трастузумаб
Моноклонално антитело
ВидЦело антитело
ИзворHumanized (from mouse)
ТаргетHER2/neu
Клинички податоци
Заштитени имињаHerclon, Herceptin
AHFS/Drugs.commonograph
Бременосна
категорија
  • US: N (Сè уште некласифициран)
  • X
Начин на
примена
Intravenous
Фармакокинетички податоци
МетаболизамUnknown, possibly reticuloendothelial system.
Полувреме на елиминација2-12 days
Назнака
CAS-број180288-69-1 Ок
ATC кодL01XC03
DrugBankDB00072 Ок
UNIIP188ANX8CK Ок
KEGGD03257 Ок
ChEMBLCHEMBL1201585 Н
Хемиски податоци
ФормулаC6470H10012N1726O2013S42
Моларна маса145531.5 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Трастузумаб (заштитено име Херцептин) е моноклонално антитело кое интерферира со рецепторот за HER2/neu. Се користи во терапија на рак на дојка со зголемена експресија на белковината HER2.

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Некои од вообичаените несакани ефекти на трастузумаб се симптоми слични на грип (како што се треска, блага болка), гадење и дијареа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Breast Cancer Care Trastuzumab factsheet“ (PDF). Breast Cancer Care. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-23. Посетено на 22 October 2013.