Трамкар Т8М-900М

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Т8М-900М
J26 183 Blvd. Christo Botev, ET 907.jpg
Т8М-900М во Софија
Општа информација
ПроизводителFlag of Bulgaria.svg Трамкар
Производство1999-2001
Претходен моделT6M-700M
Број на секции3
Технички параметри
Должина26530 mm
Ширина2250 mm
Висина3140 mm
Маса29500 kg
Максимална моќност200 kW
Максимална брзина60 km/h
Напон600 V
Т8М-900М на Ризницата

Т8M-900М е модел осумосни трамваи за еднонасочен сообраќај со директно управување, надградени на базата на шестосните T6M-700M во периодот од 1999 до 2001 година од трамвајски фабрика Трамкар и се зачислени во трамвајски депо "Банишора" во Софија. Состојат од три неделиви, постојано поврзани, артикулирани модулот. Овој тип на трамваи се јавуваат директно развој на серијата Т8М-900, како главните разлики се во дизајнот и патничкиот салон, кој за првпат нуди нископодова средна секција и рангирана. Софија, како еден од првите градови во Источна Европа внеле во употреба таков подвижен состав.

Поврзано[уреди | уреди извор]