Трамвајски транспорт во Пјонгјанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Трамвајски транспорт во Пјонгјанг
Трамваи Бе 4/4 во Пјонгјанг
Трамваи Бе 4/4 во Пјонгјанг
Држава Северна Кореја
Град Пјонгјанг
Отворање 1991
Инфраструктура
Должина, пат km
Ширина на колосек 1435, 1000 mm
Депоа 2
Операција
Линије 4
Должина, линијe 53,5 km
Дијаграм
Портал Portal.svg Трамвајски транспорт
Information icon.svg

Трамваи во Пјонгјанг - е трамвајски систем во Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја.

Пред Корејската војна на Корејскиот полуостров има 3 трамвајски линии - во Сеул, Пусан и Пјонгјанг. По војната пругата во Пјонгјанг е прекината. За разлика од Јужна во Северна Кореја лични трамваи речиси не постојат. Затоа Севернокорејци потпираат главно на јавниот транспорт. Во земјата се увезуваат ограничени количества горива и затоа тие одат првенствено за воени потреби на. Во главниот град Пјонгјанг има електрифициран градски превоз како тролејбусите и метрополитен. Тролејбусите линии со времето се презаситеноста и владата реши да изгради и трамвајски линии. Првата линија влегува во експлоатација во 1991 година. На крајот на 1990-тите години во Пјонгјанг често прекинува струјата подари недостаток на финансиски средства. Трамвајски транспорт исто прекинуваат работа при прекинот на струјата, но во наредните години ситуацијата се подобрува. Трамваите се произведени од Чехословачка компанија "ЧКД". Се употребуваат различни модели.

Трамвајски линии[уреди | уреди извор]

  • 1: P'yŏngyang-yŏk (평양역) — Man'gyŏngdae (만경대)
  • 2: T'osŏng (토성) — Rangrang (락랑) — Munsu (문수)
  • 3: Sŏp'yŏngyang (서평양) — Rangrang (락랑)

Mотриси[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]