Трамвајски превоз во Шчеќин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трамвајски превоз во Шчеќин
PESA 120Na Swing Szczecin.JPG
Трамвај Pesa 120Na во Шчеќин
Општи информации
 ДржаваПолска Полска
 ГрадШчеќин
 Електрификација1896 – 1900
 ОператорTramwaje Szczecińskie
 Сајтhttp://ts.szczecin.pl
Инфраструктура
 Должина, пат64 km
 Ширина на колосек1435 mm
 Депоа2
Операција
 Линије12
 Должина, линијe112,77 km
Trams in Szczecin (1).svg
Трамвајски превоз во Шчеќин на Ризницата

Трамвајски транспорт во Шчеќин е шински систем за јавен градски транспорт во Шчеќин, град на Полска. Првата линија влегува во експлоатација во 1879 година. Со овој систем управува претпријатието „Шчеќински Трамвај“ (Tramwaje Szczecińskie).

Трамвајски линии[уреди | уреди извор]

 • Szczecin Tram 1.svg Потулицка - Глембокjе
 • Szczecin Tram 2.svg Железничка станица Њебушево - Туркусова
 • Szczecin Tram 3.svg Лас Аркоњски - Поможани
 • Szczecin Tram 4.svg Поможани - Потулицка
 • Szczecin Tram 5.svg Сточниа Шчеќинска - Кжеково
 • Szczecin Tram 6.svg Поможани - Гоцлав
 • Szczecin Tram 7.svg Басен Гурничи - Кжеково
 • Szczecin Tram 8.svg Гумjењце - Туркусова
 • Szczecin Tram 9.svg Потулицка - Глембокие
 • Szczecin Tram 10.svg Гумjењце - плоштад Родла
 • Szczecin Tram 11.svg Поможани - Лудова
 • Szczecin Tram 12.svg Поможани - Железничка станица Ниебушево

Mотриси[уреди | уреди извор]

 • Констал 105Н
 • Констал 105На
 • Модерус Алфа
 • Татра КТ4Д
 • Татра Т6А2
 • ПЕСА 120НаС