Трамвајска линија бр. 2 (Шчеќин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трамвајска линија бр. 2
Pesa 120NaS2 815, tram line 2 in Szczecin, 2018.jpg
Општи информации
 ДржаваПолска Полска
 ГрадШчеќин
 ТрасаДвожец Њебушево – Туркусова
 ОператорTramwaje Szczecińskie
Инфраструктура
 Должина, линије11,5 km
 Број на постојки17/19
 Ширина колосека1435 mm
 ДепоаПогодно
 Возeн паркPesa 120Na, Tatra KT4DtM, Tatra T6A2D
Трамвајска линија бр. 2 на Ризницата

Шчеќинска трамвајска линија 2 (Двожец Њебушево - Туркусова) е една од 12 трамвајски линии за јавен градски превоз во Шчеќин, град на Полска. Поврзува „Њебушево“ и „Здроје“.

Mаршрут[уреди | уреди извор]

Двожец Њебушево - Асника - Коллонтаја - Визволениа - Плац Родлa - Визволениа - Плац Жолњежа Полскиего - Њеподлеглосќи - Брама Портова - Вишињскиего - Енергетикув - Гдањска - Ескадрова - Хангарова - Јасминова

Шема на маршрутата[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]