Тразименско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тразименско Езеро
Lago Trasimeno.jpg
Зајдисонце над езерото
ПодрачјеУмбрија, Италија
Координати43°08′N 12°06′E / 43.133° СГШ; 12.100° ИГД / 43.133; 12.100Координати: 43°08′N 12°06′E / 43.133° СГШ; 12.100° ИГД / 43.133; 12.100
Сливни земјиИталија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
128 км2 км2
Прос. длабочина4–5 m м
Најг. длабочина6 m м
Надм. височина258 m м
Острови3 (Исола Полвесе, Исола Маџоре, Исола Миноре)

Тразименското Езеро (италијански: Lago Trasimeno, Латински:Trasumennus) со својата површина од 128 км2 е најголемо езеро на Апенинскиот Полуостров и четврто најголемо езеро во Италија. Се наоѓа во регионот Умбрија северозападно од Перуџа, 259 метри над нивото на морето. Длабоко е до 6 метри и опкружено е со планини со просечна висина од 600 метри. Во Тразименското Езеро живеат 18 видови риби. Селаните кои живеат на источниот и јужниот брег се занимаваат со риболов.

Битката кај Тразименското Езеро[уреди | уреди извор]

Ова езеро добило историско значење кога на 24 јуни 217 год п.н.е. каде што во близина на езерото се одиграла важна битка во Втората пунска војна. Тука ханибалската војска ја поразила римската армија од 25,000 луѓе под водство на Гај Фламиниј.