Трагови: списание за српски и хрватски теми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трагови
уредникДејан Јовиќ[1][2]
КатегорииСписание
Прво издание2018
КомпанијаСрпскиот национален совет и Архивата на Србите во Хрватска[3]
ДржаваХрватска
ВебсајтТрагови
ISSN2623-8926

Трагови: списание за српски и хрватски теми (српскохрватски: Tragovi: časopis za srpske i hrvatske teme, Српска азбука: Трагови: часопис за српске и хрватске теме, англиски: Footprints: Journal for Serbian and Croatian studies) е научно списание за култура, и политички прашања чиј издавач е Српскиот национален совет и Архивата на Србите во Хрватска од Загреб. Списанието се печати на српскохрватски со резиме на странски јазик. Списанието започнало да излегува од 2018 година. Основач и уредник на списанието е Дејан Јовиќ. Списанието излегува периодично двапати годишно. Иницијативата за издавање датира од 1993 година.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dejan Jović: Hrvatska je na ovim izborima skrenula ulijevo iako je izabrala HDZ“. RADIO DONJI GRAD.
  2. „DEJAN JOVIĆ Professor, University of Zagreb“. Belgrade Security Forum.
  3. „Povjesničar Tihomir Ponoš znanstveno istražio zločine nad Srbima u Sisku 1991“. Nacional (weekly). 3 December 2020.
  4. Nenad Jovanović (15 May 2021). „Časopis "Tragovi" predstavljen na Kliofestu“. Novosti. Посетено на 11 August 2021.
  5. „Директор КЦНС на промоцији часописа Трагови у Архиву Војводине“. Cultural Centre of Novi Sad. 28 February 2019. Посетено на 11 August 2021.