Тошо Мачорот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Top Cat
Податотека:Topcat.jpg
Top Cat and the gang. Left to right: Benny the Ball {foreground}; Officer Dibble {Behind fence} Brain; Fancy-Fancy; Top Cat; Spook {foreground}; Choo-Choo
Жанрcomedy
Режирана одWilliam Hanna
Joseph Barbera
Гласови наArnold Stang
Allen Jenkins
Maurice Gosfield
Leo DeLyon
Marvin Kaplan
John Stephenson
Земја на потеклоUnited States
Првичен јазикEnglish
Бр. на епизоди30 (список на епизоди)
Продукција
Продуцент(и)William Hanna
Joseph Barbera
ВреметраењеBetween 24 and 27 minutes
Продукциска куќаHanna-Barbera
ДистрибутерScreen Gems (1961-1974)
Worldvision Enterprises (1983-1991)
Turner Program Services (1991-1998)
Warner Bros. Television Distribution (1998-present)
Прикажување
Првична мрежаABC
Сликов форматColor (initially telecast in black and white)
Првично прикажувањесептември 27 1961 (1961-09-27)
Надворешни врски
Мрежна страницаwarnerbros.com/tv/top-cat

Тошо Мачорот е цртан филм од САД од студиото Хана-Барбера за ABC мрежата телевизиски канали. Серијата се емитуваше во 30 епизоди од 27.09.1961 до 18.04.1962. Денес анимираната серија се емитува на Cartoon Network и Boomerang интернационалните канали за анимирани филмови.