Точоски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Точоски јазик
Застапен воСудан
Говорници3.800 (1977)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3taz

Точоскиот јазик или познат како тачоски или тојчоски јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици. Јазикот се зборува во Судан и има околу 3.800 говорници. Јазикот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]