Тоцилизумаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоцилизумаб
Моноклонално антитело
ВидЦело антитело
ИзворHumanized (from mouse)
ТаргетIL-6 рецептор
Клинички податоци
Заштитени имињаActemra, RoActemra
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa611004
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US FDA:врска
Бременосна
категорија
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
Intravenous infusion, subcutaneous injection
Фармакокинетички податоци
Полувреме на елиминација8–14 days during steady state (dependent on concentration)
Назнака
CAS-број375823-41-9 Н
ATC кодL04AC07
UNIII031V2H011 Ок
KEGGD02596 Ок
ChEMBLCHEMBL1237022 Н
Хемиски податоци
ФормулаC6428H9976N1720O2018S42
Моларна маса145.0 кг/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)

Тоцилизумаб, исто така познат како атлизумаб, е имуносупресивен лек, кој воглавно се користи за третман на ревматоиден артритис (RA) и системски јувенилен идиопатски артритис. Претставува хуманизирано моноклонално антитело против интерлеукин-6 рецепторот (IL-6R). Интерлеукин 6 (IL-6) е цитокин кој игра важна улога во имуниот одговор и е вклучен во патогенезата на многу болести, како што се автоимуни болести, мултипла миелома и рак на простатата. Тоцилизумабот бил развиен од Hoffmann–La Roche и Chugai.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Venkiteshwaran, Adith (2009). „Tocilizumab“. MAbs. 1 (5): 432–438. doi:10.4161/mabs.1.5.9497. PMC 2759492. PMID 20065633.