Тохолабалци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тохолабалци
Вкупен број
45,000
Подрачја со значајно население
Јазици
тохолабалски

Тохолабалците се мајански народ во мексиканската држава Чијапас.[1] Тие традиционално го зборуваат тохолабалскиот јазик.

Густина на населението[уреди | уреди извор]

Тохолабалците се раширени низ државата Чијапас, Мексико. Се верува дека Лас Маргаритас има најголема група на Тохолабалци, а следното место најголемо по густина на население е Комитан . Околу општините, има 439 тохолабалскии села во кои престојува најголем дел од населението.[2]

Археологија[уреди | уреди извор]

Тохолабалците се познати по древното наоѓалиште Катепан, храмовна градба на планината, до која може да се пристапи по големи скалила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.britannica.com/topic/Tojolabal
  2. dice.missouri.edu/docs/mayan/Tojolabal.pdf