Тофалари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тофаларци)
Прејди на: содржини, барај
Тофалари
Тоъфа
A group of Tofalars
Вкупен број
800 (2010)
Подрачја со значајно население
Иркутска област (Сибир, Русија)
 Русија 761 (2010)[1]
 Украина 18 (2001)[2]
Јазици
тофаларски, руски
Вероисповед
шаманизам, православие
(Руска православна црква), анимизам
Сродни народи
другите турски народи

Тофаларите се мал турски народ кој претежно живее во Русија. Според пописот од 2002 година Тофаларците на број се околу 837 души.

Наводи[уреди | уреди извор]