Тотју Младенов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тотју Младенов
Министер за труд и социјална политика
На должноста
27 јули 2009 – 13 март 2013
Претходник Емилија Масларова
Наследник Деjaна Костадинова
Лични податоци
Роден(а) 19 јуни 1964
Враца, Бугарија
Партија ГЕРБ

Тотју Младенов (роден на 19 јуни 1964 во Враца) е политичар и министер за труд и социјална политика на Бугарија во периодот од 2009 до 2013 година.

Младенов своето основно образование го завршил во родниот град како градежен техничар. Во Софија завршил на Вишиот институт по архитектура и градежништво. Во 1990 година дипломирал како градежен инженер. Во 1997 година станал секретар по социјална политика во КТ Поткрепа, а во 2007 градоначалник на Враца. Во 2009 станал министер за труд и социјална политика на Бугарија.