Тоска оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тоска е машко македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е типично борбено машко оро, со средни потскоци и доскоци. Играчите се во полукруг, со лицето свртени кон центарот на кругот, се држат за рамо. Ритамот е 7/8.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 170-172