Прејди на содржината

Торта од ориз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роденденска торта од tteok (корејска оризова торта)
Надуени оризови колачи, комерцијално продадени во Северна Америка и Европа

Оризовата торта може да биде каков било вид на храна направена од ориз што има посебен облик, кој е кондензиран или комбиниран во некој друг предмет. Широк спектар на колачи од ориз постојат во многу различни култури во кои се јаде ориз и е особено распространет во Јапонија. Вообичаените варијации вклучуваат колачи направени со оризово брашно, оние направени од мелен ориз и оние направени од цели зрна ориз компресирани заедно или комбинирани со некоја друга врзувачка супстанција.

Видови оризови колачи по регион[уреди | уреди извор]

Видови оризови колачи вклучуваат:

Бурмански[уреди | уреди извор]

Бурманската кујна има различни закуски и десерти наречени монт, направени со различни видови ориз, оризово брашно и лепливо оризово брашно. Слаткиот бурмански монтах генерално е помалку сладок од неговите колеги во другите делови на Југоисточна Азија, наместо тоа, нивната природна сладост ја добиваат од составните состојки. Исто така е леплив и многу сладок бидејќи обично имаат многу шеќер.

Камбоџански[уреди | уреди извор]

Num Plae Ai (ផ្លែអាយ) Кмерски лепливи оризови топчиња со прелив од кокос
 • Ansom chek е леплива оризова торта од лист од банана. Се служи цела година, но најзастапен е за време на фестивалот „Бун Пчум Бен“ или „Денот на предците“. Се служи или со фил од банана или со ленти од свинска маст и грав, потоа се завиткуваат со слоеви од лист банана и се варат на пареа до совршенство и потоа се сервираат.
 • Нум Ком е слатка леплива торта од оризово брашно на пареа исполнета со шеќер од палма, свежо рендан кокос и печен сусам. Традиционално се прави и се јаде на Спомен-денот на предците, Висак и особено Камбоџанската Нова Година. Потребна е форма на пирамида за да се претстават кулите на будистичките пагоди.
 • Нум Крок е леплива оризова торта која е мешавина од оризово брашно, кокосово млеко, сечкан шелот и малку сол, натопена во риба и чили сос, а понекогаш и шеќер од палма. Се прави со железна тава.
 • Num Plae Ai се лепливи оризови топчиња со шеќер од палма одвнатре и валани во свеж кокос за убава покривка.
 • Нум Ах-Кор е еден од најпопуларните камбоџански/кмерски десерти. Тоа е десерт кој се служи за време на кмерската Нова Година и свеченостите. Се прави со оризово брашно и прелиен со свеж избричен кокос. Доаѓа во многу бои.
 • Ном Чак-Качан, исто така познат како колач со леплив слој од ориз. Се прави со леплив ориз, брашно од тапиока и кокосово млеко. Доаѓа во голем број бои со зелени и жолти слоеви кои се најпопуларни.

Кинески[уреди | уреди извор]

This is the Ciba Cake with Brown Sugar and roasted soybean flour
Циба торта со кафеав шеќер и печено брашно од соја
Торта Османтус
Тангјуан од тиква со паста од црвен грав и пломби од црн сусам
 • Чонгјанг торта е торта од оризово брашно на пареа, со паста од грав или грав како внатрешен слој, украсена со хинап, костени, бадеми и османтус. Специјално е направен за фестивалот Чонгјанг .
 • Циба колачот е направен од леплив ориз, изматен во паста, често обликуван во форми на топчиња или кубоиди, и обично се потопува во сируп од кафеав шеќер и печено брашно од соја откако ќе се пржи или на пареа.
 • Еркуаи , упатување на обликот на една од нејзините вообичаени форми. Еркуаи обично се пржи со мешање или на скара и се тркала околу јутиао .
 • Фа гао е пециво на пареа слично на кекс, кое најчесто се консумира на кинеската нова година. Се прави од оризово брашно, квасец, шеќер.
 • Џијан дуи (познато како Ма туан, или топка од сусам) е вид на крцкаво и џвакачко шупливо лепливо оризово тесто често исполнето со црвен грав и премачкано со сусам однадвор.
 • Забавната голема торта се прави со лепливо оризово брашно и разни јаткасти плодови како гарнир. Се обликува во форма на коцка, се вари на пареа, а потоа се сече на парчиња што личат на хартија.
 • Лудагун е традиционална манчу закуска во Кина. Станува збор за тркалезно лепливо оризово тесто со фил од мед и паста од црвен грав, валани со жолто брашно од соја попрашано.
 • Nuomici е лепливо оризово топче, исполнето со сладок фил со сушени кокосови снегулки поправени однадвор.
 • Ми гао, Нуо ми гао или Џијанг ми гао, е колач што директно се прави со леплив ориз, додаден урми или пулпа од лонган. или црвен грав, темелно на пареа и исечен на парчиња или коцки.
  • Зенг гао, наречена Џинг гао на Шанкси дијалект, е оризова торта на пареа првично со древен кинески сад за храна Zèng, а сега луѓето користат пареа за да ја готват. Постојано се препластува со леплив ориз, црвен грав, леплив ориз, урми и суво грозје. Слично е на Ми гао, но потекнува од различни региони и се готви од различни садови.
 • Ниан гао вклучува многу варијанти, сите направени од леплив ориз кој се толчи или меле во паста и, во зависност од сортата, може едноставно да се обликува или повторно да се готви за да се смири состојката.
 • Тортата Османтус е традиционално кинеско пециво со сладок мирис, направено со лепливо оризово брашно, мед со слатко-миризлив османтус и камен шеќер.
 • Кингтуан е направен од леплив ориз измешан со кинески сок од кантарион или јачмен трева, што резултира со зелена боја, обично исполнета со слатка паста од црвен или црн грав. Тоа е сезонска закуска, а посебно направена за фестивалот Кингминг .
 • Сонг гао е шангајска закуска составена од оризово брашно, шеќер и вода, со зрна азуки вградени низ тортата.
 • Тангјуан се прави со мешање на лепливо оризово брашно со мала количина вода за да се формираат топчиња, а потоа се готви и се служи во врела вода.
 • Сунѓерот од бел шеќер е торта од ориз на пареа која обично се консумира во квадратни парчиња или триаголник со некои јажиња прикачени на него.

Филипински[уреди | уреди извор]

Путо, традиционална филипинска оризова торта на пареа
Бибингка, традиционална филипинска оризова торта печена во глинен сад
Филипинските оризови колачи од пусо, направени од леплив ориз варен во плетени кесички со различен дизајн, се јадат со солени јадења

Колачите од ориз се вообичаена закуска на Филипините и Филипинците создадоа многу различни видови. На филипински, десертите се познати како каканин, изведен од зборот канин, што значи „подготвен ориз“. Оризовите колачи биле исто така познати порано со општиот термин tinapay, но тој термин сега е ограничен да значи „леб“ на современи филипински. Сепак, остануваат две општи категории на оризови колачи: путо за оризови колачи на пареа и бингка за печен ориз. И двете обично се подготвуваат со помош на галапонг, вискозна оризова паста добиена од мелење неварен леплив ориз кој бил натопен преку ноќ.

Некои примери на традиционални филипински десертни оризови колачи вклучуваат:

 • Ampaw е филипинска слатка надуена оризова торта. Традиционално се прави со преостанат варен бел ориз исушен на сонце кој се пржи и се премачкува со сируп.
 • Бај бај е вид оризова торта направена од кокос и мелен зелен ориз ( пинипиг ) или мелени зрна од пченка
 • Bibingka е вид на оризова торта направена со галапонг и кокосово млеко или вода, со дното обложено со листови банана. Традиционално се пече со специјално направени глинени печки и претходно загреан јаглен. Често прелиен со исушен кокос, рендано сирење, солено јајце од патка и шеќер московадо.
 • Бико, исто така наречен синукмани или ваџит, е вид оризова торта направена од кокосово млеко, шеќер и цели лепливи зрна ориз.
 • Еспасол е направен од оризово брашно варено во кокосово млеко и засладени кокосови ленти, попрскани со препечено оризово брашно
 • Куцинта е торта од ориз на пареа ( путо ) направена со оризово брашно, кафеав шеќер, луга и свежо рендано зрело кокосово месо
 • Маше (исто така се пишува и матсе ) се варени лепливи оризови топчиња со вкус на пандан и кокос
 • Маси се варени или на пареа лепливи оризови топчиња со фил од кикирики и мусковадо
 • Моче (исто така се пишува мочи или мучи ) се варени лепливи оризови топчиња со филови од паста од грав, послужени со топло засладено кокосово млеко
 • Palitaw е диск за варена оризова торта покриена со свежо рендано зрело кокосово месо и шеќер
 • Пањаламот е сличен на бингка, но се пржи наместо да се пече. Популарен е меѓу муслиманските Филипинци и народот Лумад од Минданао .
 • Путо е општ термин за колачи со ориз на пареа, популарни низ целата земја со бројни варијации
 • Путо бумбонг е оризова торта на пареа ( путо ) зготвена во бамбусови цевки и карактеристично длабоко виолетова боја
 • Салукара е слична на бингка, но се готви како голема рамна палачинка традиционално подмачкана со свинско сало
 • Сапин-сапинот е направен од лепливо оризово брашно, кокосово млеко, шеќер, вода и кокосови снегулки попрскани одозгора. Неговиот препознатлив слоевит изглед се постигнува со употреба на бои за храна
 • Суманот е направен од леплив ориз варен во кокосово млеко и често на пареа во листови од банана
 • Тупиг, оризова торта направена од галапонг, кокосово млеко, шеќер и млад кокос завиткан во листови банана и печен директно на јаглен

Некои од овие колачи со ориз може да се сметаат за солени. Бибингка галапонг може да се прелие и со месо или јајца. Покрај овие, постојат и недесертни оризови колачи кои се јадат како додаток на солени оброци, а најраспространет е пузото.

 • Биналот е генерички термин за ориз со разни придружни јадења завиткани во листови банана
 • Кипинг е тенка оризова торта слична на обланда, уникатно обликувана од вистински лисја. Обично се јаде потопено со оцет, но може да се јаде и како десерт со шеќер.
 • Пастил е спакувано јадење со ориз со рендано говедско, пилешко или риба завиткано во листови од банана.
 • Пусо е широко распространета класа на оризови колачи направени од леплив ориз варен во ткаени торбички со различен дизајн. Тие се разликуваат од другите не-десертни оризови колачи завиткани во лисја, со тоа што листовите во пусо се вткаени во сложени дизајни, а не едноставно обвиткани околу оризовите колачи.

Индиски[уреди | уреди извор]

Идли, јужноиндиска солена торта
 • Патолео се слатки оризови колачи на пареа во листови куркума што се состојат од фил од кокос и дланка. Овие се подготвуваат од Конкани за време на нивните веселби.
 • Пита, во кујните бенгалски, асамски, бихари и орија, обично е тенка рамна торта подготвена од тесто направено со натопен и мелен ориз. Тие обично се готват на топла решетка или тава и може да се пржат во масло, да се печат на тивок оган или да се печат и да се тркалаат на рингла откако ќе се направат. Во Западен Бенгал и Бангладеш, специјалните пити се прават во различни процеси како што се парење или полнење, а примери се бапа и пули пити . Специјалните фестивали каде обично се прават пити вклучуваат Набана во бенгалската култура, Биху во Асам и многу фестивали во Источна Индија.
 • Идли во јужноиндиската кујна . Колачите се обично со дијаметар од два до три инчи и се прават со парење на тесто, кое се ферментира преку ноќ, кое се состои од црна леќа и ориз приближно 1:2 во сооднос со малку сол. Обично се јаде со кокос или самбар - вид на супа од леќа со вкус на тамаринд.
 • Puttu во јужноиндиската кујна, се состои од цврсти цилиндри од мелен ориз на пареа со слоеви од кокос.
 • Ватајапам во кујната во Керала се тркалезни колачи направени со ферментирано тесто од ориз, кокосово млеко, исушени кокосови ореви и џагер. Vattayappam се доста слични на виетнамскиот Bánh bò по изглед и текстура.
 • Kozhukatta од тамилската кујна се кнедли од ориз или колачи на пареа кои имаат различни форми - солени и слатки. На пример, „thengai poorana kozhukattai“ се лепливи оризови топчиња полнети со фил од сечкан кокос и шеќер од палма. Тие се слични на Odia Manda pitha и камбоџански "Num Plae Ai".

Индонезиски[уреди | уреди извор]

Лонтонг, популарен во Индонезија и Малезија, направен од компримиран ориз валани во лист од банана

Како основна храна[уреди | уреди извор]

Во Индонезија, Оризовите колачи може да имаат обичен и благ вкус и често се третираат како основна храна, како алтернатива на оризот варен на пареа.

 • Бураса, вид оризова кнедла варена со кокосово млеко спакувана во торбичка со лист од банана. Тоа е деликатес на луѓето Бугис и Макасар од Јужен Сулавеси, Индонезија, и често се консумира како главен производ за замена на парен ориз или кетупат. Слично е на лонтонг, но со побогат вкус добиен од кокосово млеко.
 • Кетупат, или пакуван ориз е вид оризова кнедла во Индонезија . Може да се најде и во Брунеи, Малезија и Сингапур . Направено е од ориз кој е завиткан во плетена торбичка од лист од палма во облик на ромб или змеј и се вари. Како што оризот се готви, зрната се шират за да ја наполнат торбичката и оризот станува компресиран. Овој начин на готвење му дава на кетупатот карактеристична форма и текстура на кнедла од ориз. Кетупат обично се јаде со ренданг или се служи како додаток на сатај или гадо-гадо . Кетупат, исто така, традиционално го служат Малезијците на отворени куќи за свечени прилики како што е Идул Фитри ( Хари Раја Аидилфитри ). За време на Idul Fitri во Индонезија, кетупат често се служи со опор ајам (пилешко во кокосово млеко), придружено со зачинета соја во прав.
 • Лонтонг, популарен во Индонезија, а може да се најде и во Малезија, е направен од компримиран ориз кој потоа се сече на мали колачи. Традиционално се прави со варење на оризот додека делумно не се свари и цврсто се пакува во завиткан лист банана. Листот се прицврстува и се готви во врела вода околу 90 минути. Откако набиениот ориз ќе се олади, може да се исече на парчиња со големина на залак. Јадењето обично се служи ладно или на собна температура со јадења на база на сос, како што се гадо-гадо и салати, иако може да се јаде како додаток на други јадења како што се Сатај и кари.
 • Nasi himpit, може да се најде во Индонезија и Малезија. За разлика од кетупат или лонтонг, наси химпит не се готви во обвивка. Наместо тоа, веќе сварениот или парен ориз се толчи во малтер во паста која потоа се обликува и се сече на коцка пред да се јаде. Често се јаде со Sayur lodeh или Soto .

Како закуска[уреди | уреди извор]

Kue lapis, повеќеслојна шарена слатка леплива оризова торта

Индонезиско куе се прави со помош на леплив ориз или оризово брашно. Тие можат да бидат слатки или солени. Сорти вклучуваат:

 • Арем-арем, помал лонтонг исполнет со зеленчук и месо.
 • Клепон, топчиња лепливо оризово брашно наполнето со гула џава (црвен шеќер од палма) и варено или на пареа. Потоа топчињата се виткаат во рендан кокос. Во Суматра и Малајскиот полуостров, тие се нарекуваат „онде-онде“.
 • Kue lapis, слоевит шарен колач направен од лепливо оризово брашно, кокос и шеќер.
 • Лемпер, солена закуска направена од леплив ориз исполнет со пилешко, риба или абон ( месен конец ). Филот со месо се витка во оризот на начин многу сличен на кинескиот зонгзи . Варијантата на лемпер која наместо да се завитка со лист банана се завиткува во тенок омлет од јајца се нарекува семар мендем .
 • Лепет, леплива кнедла од ориз измешана со кикиритки зготвени со кокосово млеко и спакувана внатре во јанур (млад лист од кокос или лист од палма). Тоа е деликатес што најчесто се наоѓа во јаванската и сундската кујна и често се консумира како закуска.
 • Лупис, компримиран леплив ориз послужен со рендан кокос и сируп од кокос шеќер.
 • Нагасари или куе писанг, традиционална торта на пареа направена од оризово брашно, кокосово млеко и шеќер и исполнета со парчиња банана. [1]
 • Путу, оризово брашно во боја на зелен пандан, исполнето со кокос шеќер и на пареа во цилиндар од бамбус.
 • Сераби, еден вид палачинка направена од оризово брашно со кокосово млеко или обичен рендан кокос како емулгатор.

Јапонски[уреди | уреди извор]

Данго, јапонска кнедла направена од оризово брашно
 • Мочи е направен од леплив ориз, изматен во паста и обликуван во облик. Во Јапонија традиционално се прави на церемонија наречена мочицуки. Иако се јаде во текот на целата година, мочи е традиционална храна за јапонската Нова Година и најчесто се продава и јаде во тоа време.
 • Сенбеи се еден вид јапонски крекери со ориз, кои обично се готват со печење или скара, традиционално на јаглен. Додека се подготвуваат, тие може да се премачкаат со сос за арома, често сос од соја и мирин. Потоа може да се завиткаат со слој нори . Алтернативно, тие можат да бидат зачинети со сол или таканаречен аромат за „салата“.
 • Данго е форма на кнедла од оризово брашно што често се служи на ражен и со многу различни вкусови што се јаде традиционално во различни сезони.

Корејски[уреди | уреди извор]

Tteok, корејски колачи со ориз

Испарена Оризова торта била најстарата главна храна за Корејците пред да го преземе лепливиот ориз по пронаоѓањето на железниот сад. Сега, постојат стотици различни видови корејски оризови колачи или „tteok“ кои се јадат во текот на целата година. Во Кореја, вообичаено е да се јаде tteok guk на Нова година и сладок теок на свадби и на родендени. Често се смета за славеничка храна и може да варира од прилично елаборирани верзии или до теок со обичен вкус. Оризовите колачи се избираат за одредени прилики во зависност од нивната боја и улогата што ја играат во традиционалната корејска јин-јанг космологија.

 • Tteok е класа на корејски колачи главно направени со лепливо оризово брашно. Tteok обично се дели во четири категории: „Ттеок на пареа“, „Теок на удрен“, „Варен теок“ и „Пан-фрит“ 지지는 떡).
 • Sirutteok е еден вид теок на пареа направен од ориз или леплив ориз кои понекогаш се мешаат заедно со други зрна, грав, сусам, пченично брашно или ѕвездест . Овошјето и јаткастите плодови се користат како помошни состојки.
 • Инјеолми е пример за удрен теок. Традиционалната подготовка за треснат теок се прави со трескање на ориз или леплив ориз со прибор наречен јеолгу и јеолгутгонги или теокме и анбан. Инјеолми, јеолпјеон и дања најчесто се јадат со фунта .
 • Songpyeon и Bupyeon се оризови колачи кои се обликувани. Во Кореја има десетици вакви колачи. Некои се состојат од лепливо тесто од оризово брашно и сладок фил покриен со ѓумул, еден вид зрна во прав.
 • Ккултеок се добива со мешање на мед со леплив ориз во прав и просејување со костени, хинап, борови ореви итн. Kkul tteok е сличен на songpyeon по форма, но помал по големина.
 • Hwajeon се мали слатки палачинки направени од лепливо оризово брашно и цветни ливчиња од сезонски цветови, како што се корејската азалеа, хризантема или роза.
 • Tteokbokki е пржено јадење направено со гаратеок и најчесто продавано од улични продавачи. Обично се зачинува со гочујанг, но може да се сервира и со сос базиран на соја сос и најчесто содржи рибни колачи, варени јајца и зелен кромид.
 • Tteokguk е супа што се јаде во Сеолал . Содржи состојки како што се исечени теоки, аншоа, зелен кромид и јајца.
 • Mujigae-tteok или „виножито оризова торта“ е слоевит теок со различни бои што личи на виножито. Боите се обично светло-црвени, жолти и зелени.

Шри Ланкиски[уреди | уреди извор]

 • Идли, со потекло од Јужна Индија, тоа е солена оризова торта која популарно се јаде за појадок.
 • Puttu, со потекло од Јужна Индија, широко се консумира низ целата земја. Тоа е цилиндар направен од мелен ориз на пареа и кокос.
 • Seenakku, оризова торта направена од леплив ориз и послужена со рендан кокос, потекнува од кинескиот ниан гао .

Тајвански[уреди | уреди извор]

 • Оризовата торта од Таинан ( óaⁿ-kóe, 碗粿) има свое потекло во јужниот тајвански град Таинан . Јадењето се прави така што лепливиот ориз се вари на пареа еднаш, потоа се става преливот и повторно се вари на пареа.

Виетнамски[уреди | уреди извор]

Bánh bò на пареа, слатка, џвакана виетнамска пандишпан направена од оризово брашно
 • Bánh bèo е разновидност од мала торта од ориз или оризова торта на пареа, обично со дупче во центарот, која е исполнета со солени состојки, вклучувајќи сецкани сушени или свежи ракчиња, млад кромид, паста од мунг грав, крцкави пржени школки, сос од риба, оцет од ориз, и масло.
 • Bánh bò е слатка, џвакана пандишпан направена од оризово брашно, вода, шеќер и квасец.
 • Bánh đúc е колач направен од нелепливо оризово брашно (иако пченкарното брашно се користи и во северен Виетнам). На север обично се украсува со солени состојки како што се мелено свинско месо, том чај (мелени ракчиња на скара), пржен кромид, сусам, сол, кикирики, сок од лимета и соја сос или риба сос. На југ, се служи како десерт и има форма на желатинозни блокови кои често се обоени во зелена боја со додавање на екстракт од лист од Pandanus amaryllifolius. Се готви така што состојките се варат и се оставаат да се изладат, зацврстувајќи се во лист како желе кој потоа се сече на коцки.
 • Bánh chưng е направен од леплив ориз, мунг грав, свинско месо и други состојки. Bánh tét е речиси ист, но исечен во кружна форма и се консумира во прославата на виетнамскиот празник Tết .
 • Bánh tổ е оризова торта направена од леплив ориз и е поврзана со кинескиот ниан гао .

Во другите кујни[уреди | уреди извор]

Оризова торта во стилот на Бангладеш, првично позната како Бхапа Пита, јадена со меласа како засладувач
Тахчин или персиски печен шафран ориз колач. Украсени со берберис, бадеми и кришки ф'стаци
 • Чви Куех е вид на пареа оризова торта, кујна од Сингапур и Џохор. Се прави со мешање оризово брашно и вода за да се формира малку вискозна смеса, која потоа се става во мали контејнери во облик на шолја кои изгледаат како чинии и се вари на пареа, со што се добива карактеристична форма на чинија кога се готви. Оризовите колачи се преливаат со сочувана ротквица исечкана на коцки и се сервираат со сос од чили. Chwee kueh е популарна ставка за појадок во Сингапур и Џохор.
 • Надуените оризови колачи, популарни во Северна Америка и другите западни земји, се прават со надуен ориз, надуено зрно кое обично се создава со загревање на оризовите кернели под висок притисок во присуство на пареа, иако начинот на производство варира многу. Надуените зрна потоа се врзуваат со широк спектар на методи во форма на колач. Тие се популарни кај малите деца и кај луѓето кои се грижат за здравјето како нискокалорична замена за леб, крекери или чипс. Тие можат да бидат обични, солени, со вкус или половина премачкани со чоколадо или јогурт.
 • Rijsttaart и Rijstevlaai во холандската и белгиската кујна се видови на оризова пита, со фил од мешан ориз, шеќер, јајца и млеко.
 • Во италијанската кујна, конкретно во кујната во Тоскана, торте ди рисо се оризови колачи кои понекогаш се јадат како значителен десерт на крајот од оброкот.
 • Во иранската кујна, Тахчин или персиска печена оризова торта е вид на пареа оризова торта направена со јогурт, шафран, јајца и пилешки филети.
 • Во нигериската кујна, Маса е оризова торта слична на пржена оризова торта во овална форма која се јаде со различни чорби и е од северниот регион, особено од етничката група Хауса.
 • Витумбуа е крајбрежно источноафриканско свахилиско јадење направено од ориз или оризово брашно и кокос што се јаде главно за појадок.
 1. Kong Foong Ling (2012). „Kue Nagasari“. The Food of Asia: Featuring Authentic Recipes from Master Chefs. Tuttle Publishing. стр. 328. ISBN 9781462909728.