Торта Сахер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тортата Сахер, сервирана во Хотел Сахер, Виена.

Торта Сахер (на германски: Sachertorte[1]) е чоколадна торта, која е направена според рецептот на Франц Сахер во 1832 година за Клеменс Вензел вон Метерних во Виена, Австрија.[2] Тоа е едно од најпознатите кулинарски специјалитети на Виена. Тортата Сахер според оригиналниот рецепт се прави само во Виена и Салцбург, додека на другите места е доставувана. Единствено место каде што оригиналната Сахер торта може да се најде надвор од Австрија е во продавницата Сахер во Боцен, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oxford English Dictionary (Second Edition издание). 1989. http://www.oed.com/. 
  2. Bell, Bethany. „Happy Birthday, cake“ (STM), BBC News, Vienna, 31 мај 2007 (посет. 31 мај 2007 г). „It was created by chance one day in 1832 when the chef to the chancellor, Prince Wensel Metternich, suddenly fell ill. His 16-year-old apprentice, Franz Sacher, was called in to create a dessert that would not disgrace the prince and the Sachertorte was born.“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]