Прејди на содржината

Торсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мостот од источната страна на езерото Венерн до Торсо
Мостот од источната страна на езерото Венерн до Торсе

Торсе (островот на Тор[1]) е најголемиот остров на езерото Венерн, област 62.03 км2. Торсе се наоѓа во општина Мариестад. Торсе порано се состоел од два острови (Торс и Фогело), но околу 1930 година водата помеѓу нив била испумпувана, а поранешното морско дно сега се користи за одгледување култури.

Торсе има околу 550 семејства кои живеат во текот на целата година, и околу трипати повеќе во лето. Во 1994 година, мостот „Торсеброн“ бил отворен помеѓу копното и островот. Долг е околу 900 метри.

Поради големината на езерото Венерн, островот има повеќе поморска клима (со поблаги зими) и повеќе сончеви часови во споредба со копното.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mats Wahlberg, red (2003). Svenskt ortnamnslexikon. Uppsala: Institutet för språk och folkminnen. Libris 8998039. ISBN 91-7229-020-X
  2. SMHI. „Sveriges landskapsklimat [climate of the Swedish landscapes]“ (PDF). SMHI.

Поврзано[уреди | уреди извор]