Торниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торниц
Градски дел во Барби
Торниц is located in Германија
Торниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 52 м
Население 590  (31 декември 2006)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Портал www.stadt-barby.de/gem/tornitz.html
Местоположбата на Торниц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Торниц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°55′44″N 11°50′46″E / 51.92889° N; 11.84611° E / 51.92889; 11.84611Координати: 51°55′44″N 11°50′46″E / 51.92889° N; 11.84611° E / 51.92889; 11.84611

Торниц (германски: Tornitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.