Торнадиоз де Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торнадиоз де Авила
Авионски поглед на Торнадиоз де Авила
Авионски поглед на Торнадиоз де Авила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаТорнадиоз де Авила
Површина
 • Вкупна95 км2 (37 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно435[1]
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Торнадиоз де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт