Топче од сирење-ориз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топче од сирење-ориз
Supplì.jpg
Топче од сирење-ориз
ВидУжина
Земја на потеклоИталија
Регион или државаЛацио
Главни состојкиМоцарела, ориз, понекогаш сос од домати, јајца, трошки од леб
Cookbook: Топче од сирење-ориз на Викикниги 
Супли

Супли или топчиња од сирење-ориз се италијански ужинки кои се прават од топче ориз (обично ризото) со сос од домати, кое е стандарно за римската кујна.[1][2] Првично, тие биле исполнети со пилешко месо, мелено месо или проватура (вид на сирење од Лацио),[1] и со парче моцарела; целото парче се потопува во јајце, се премачкува со лебни трошки и се пржи.[1] Тие се слични со сицилијанските аранчини и крокети. Супли може да се подготват и без сос од домати.

Тие најчесто се јадат со прсти: кога парчето ќе се скрши на два дела, моцарелата протекува од внатре.

Топчињата од сирење-ориз првично се продавале во римски продавници каде се продавала пржена храна. Сега тие најчесто се служат во повеќето пицерии низ Италија како антипасто.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Boni 1983
  2. Carnacina & Buonassisi 1975

Извори[уреди | уреди извор]

  • Boni, Ada (1983) [1930]. La Cucina Romana [Roman Cuisine] (италијански). Rome: Newton Compton Editori.
  • Carnacina, Luigi; Buonassisi, Vincenzo (1975). Roma in Cucina [Rome in the Kitchen] (италијански). Milan: Giunti Martello.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]