Тони Калво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тони Калво
Toni Calvo
Лични податоци
Роден на 28 март 1986 (1986-03-28) (36 г.)
Роден во Барселона, Шпанија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Левски Софија
Број 8
Младинска кариера
Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2007 Барселона Ц 25 (3)
2006-2007 Барселона Б 11 (0)
2007-2011 Арис 83 (11)
2011Парма (позајмен) 3 (0)
2011- Левски Софија 11 (1)
Репрезентација
2005 Шпанија 20 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Антонио "Тони" Калво Арандес (роден на 28 март 1987 година во Барселона, Каталонија), е шпански фудбалер кој во моментов игра во првата бугарска фудбалска лига за тимот на Левски Софија како крило.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]